X


425 PARK AVENUE

image banner

New York’ta inşaatı devam eden Foster+Partners imzalı 41 katlı ofis kulesi Norman Foster’a göre çalışma alanı tasarımlarına yeni bir standart getirecek. 425 Park Avenue adı verilen yapı, çelik ve betondan oluşturulan strüktürü ile kademelendirilmiş üç kütleden oluşacak. Bu etkileyici yapının yüksekliği ise 221m. Projenin bir diğer önemli özelliği de 50 yıldan bu yana ilk kez Park Avenue’da bütün bir bloğu kaplayacak olan tek ofis kulesi olması.
Bu yapının bölge için bir sembol haline gelmesi kaçınılmaz gibi dururken Foster and Partners kurucusu Norman Foster yapı ile ilgili şu sözleri sarf ediyor: ‘425 Park Avenue’nun tasarımı hem çevresindeki tarihi dokuya cevap veriyor hem de kendi dönemini oldukça iyi yansıtıyor. Çalışma alanalarının tasarımına yeni bir soluk ve standart getirecek bu yapı aynı zamanda bu meşhur lokasyona kalıcı bir simge kazandıracak.’
Her bir diagrid iki kat yüksekliğindeki yeşillendirilmiş terasları çevreliyor. Bu teraslar çalışanların ya da yapıyı kullananların sosyalleşmesi ve rahatlaması için ayrılan mekanlar. Kademeli tasarımı yakınında bulunan Central Park manzarasından maksimum oranda faydalanabilmeyi sağlıyor. Yapının arka bölümüne yerleştirilen cam asansörler ziyaretçilerin East River manzarası eşliğinde yukarı katlara ulaşmasını sağlıyor.
Yapının dış strüktüründe birlikte kullanılan çelik ve beton elemanlar iç mekanda kolonsuz geçilebilen büyük açıklıklara olanak sağlamış. Yapının kullanıcılarının yemek alanlarına, toplantı odalarına, rahatlama ve meditasyon mekanlarına erişebileceği kat, park manzarasından olabildiğince faydalanabilmek adına yapının ortasında konumlandırılmış. Kulenin öne çıkan özelliklerinden biri de üç kat yüksekliğindeki giriş lobisi. Dünyanın en önemli şefleri arasında gösterilen Daniel Humm’ın restoranı da bu lobide yer alan fonksiyonlardan biri olacak. Sokak ile güçlü bir bağlantı kuran bu lobi bir nevi yapının sosyal kalbi olma görevini üstleniyor.


Proje Yılı: 2020
Lokasyon: Park Avenue, New York
Mimar: Foster + Partners
Fotoğraflar: Courtesy of Foster+Parteners
Kaynak: dezeen.com, archdaily.com, designboom.com