X


ART BASEL...

image banner

Art Basel 1970 yılında galeri sahipleri Ernst Beyeler, Trudi Bruckner ve Balz Hilt tarafından kuruldu. Açılış yılında 10 ülkeyi temsil eden 90 galeri ile yola çıkarak 16.000 uluslararası ziyaretçi topladı. 2018´de ulaştıkları rakam 4.000 sanatçının eserini gösteren 290 sanat galerisi oldu. Resim, heykel, enstalasyon, baskı, fotoğraf, video ve dijital sanat eseri sevenleri ile kavuşuyor. Her yıl tekrarlanan sergi ve etkinlikler, Basel, Miami ve Hong Hong şehirlerinde hayat buluyor.

Özel bankacılıkta dünyanın en büyük finans şirketi UBS, Art Basel´in lider ortağı.

Art Basel zamanında konaklama ve diğer rezervasyonların çok önceden yapılması şart. Sergi şehrin fuar alanı olan Messe Basel binasında yer alıyor. Binanın mimarı yenilenen Tate Modern´in de mimari olan Herzog & de Meuron. Etkileyici detayları ile mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri.Bu yıl 14-17 Haziran'da gerçeklesen Art Basel etkinliğinde beni daha çok etkileyen kısım mobilyaların bulunduğu Design Basel oldu.

Swarovski, Calvin Klein gibi büyük moda markalarının yanı sıra genç tasarımcılara ve yeni sanat galerine de yer verilmesi ayrıca bu alanı dinamik ve heyecanlı kılan nedenlerden biri.Resim:  Cassina + Calvin Klein
Raf Simons tasarımı kumaşlar ile Feltri koltuklar 50 adet limitli sayıda üretildi.
Resim: Rüya Makinesi, Swarovski Designers of the Future.
Tasarım: Frank KolkmanResim: Magma dekoratif aydınlatma, Meksikalı Nouvel Limited galerisinden, Tasarım: EWE studio

Resim: Tropical Cabinet, The Future Perfect galerisinden.
Tasarım: Chris Wolston

Bir tavsiye, İsviçre’ye gidip Basel şehrine varmışken Beyeler Foundation´i görmeden dönmeyin. Beyeler Foundation Art Basel´in kurucusu olan Beyeler ailesinin kendi özel koleksiyonunu sergiliyor. Mimari Renzo Piano olan bu şahane bina 37 müzeye sahip olan dünyanın tek şehri Basel´e yolu düşenlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken bir adres.

Resim: Beyeler Foundation

Dünya Sanat takvimi İsviçreli Mega-Fair Art Basel 14-17 Haziran'da tamamladı.

Bir sonraki 6-9 Aralık 2018´de Miami’de yapılacak. Şimdiden yerinizi tutun.

HAZIRLAYAN: MERİÇ SELZER / TASARIMCI