X


CHANGSHA CULTURE & ART CENTRE

image banner

Zaha Hadid Architects’in Çin’in Çangşa Şehri için tasarladığı Meixi Gölü’nün hemen yanında konumlanan kültür ve sanat merkezi projesi tamamlanmaya yaklaştı. Yaprak formunu andıran yapılardan oluşan 115,000 m2’lik komplekste çağdaş sanatlar müzesi, çok amaçlı salonlar, tiyatro gibi fonksiyonlar yer alıyor. Ofisin tasarım hakkındaki yorumları bu fonksiyonel, estetik ve inovatif projenin bulunduğu bölgeyi şehrin odak noktası haline getireceği ve global turizmi canlandıracağı yönünde.

Birçok amaca hizmet edecek bu yapının kentsel anlamda da etkisinin büyük olması ve alanda bulunan yapılar ile şehrin birbirini besleyeceği öngörülüyor. Formunun doğal olarak oluşturduğu meydanlar ise alana birliktelik, toplanma ve kamusallık olgularını aşılıyor.
Zaha Hadid Architects’in artık imzası haline gelmiş olan beyazın ve şeffaflığın hakimiyetindeki akışkan cepheleri şu ana kadar tamamlanmış olan bölümlerden görmek mümkün. Teraslanarak büyüyen dev bir meydanın üstünde bulunan yapıların arasında yaya dostu, geniş yürüyüş yolları bulunmakta.
Kompleksin kalbi, tamamlandığında şehirdeki en büyük gösteri alanı olacak olan 1800 kişi kapasiteli ‘Grand Theatre’. Bu ana binada büyük ölçekli performans alanlarında görmeye alışık olduğumuz fuaye, vestiyer, bar, restoran, konaklama, prova alanları ve sahne arkası olanakları gibi tüm işlevler en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Küçük tiyatro ise daha çok esneklik kavramı göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Birçok farklı alternatifte düzenlenebilecek salonda kişi kapasitesi maksimumda 500 kişiye kadar çıkabiliyor.
Meixihu yolunun hemen köşesinde bulunan ve son yapı olan müze binasında ise formu üç bölüme ayıran bir galeri boşluğu bulunuyor. Ofis bu tasarımı yapının alanın eşsiz lokasyonuna ve çevre manzarasına daha çok bağlanabilmesi adına oluşturmuş. Ziyaretçiler yapının bir doğrultusunda heykellerin sergileneceği meydana doğru yönlendiriliyor.

1979 yılında iş hayatına başlayan, geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Pritzker ödüllü dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in kurmuş olduğu Zaha Hadid Architecs, şehirlerde simge haline gelen yapılarıyla ün salmış bir mimarlık ofisi. Son dönemde yıldız mimarların ardı ardına projeler gerçekleştirdiği Çin’de Zaha Hadid Architects imzasının bölgeye yapacağı etki merakla bekleniyor.

Lokasyon: Çangşa, Çin
Proje yılı:2019
Mimar: Zaha Hadid Architects
Fotoğraflar: GSVisuals
Kaynak: dezeen
EDİTÖR: SERAY TULAY