X


EL YAPIMI, ÖZGÜN, SANAT, ZAMANSIZ, DOKU... FISHYKNITTING'İN KEYİFLİ HİKAYESİ...

image banner

Markanı 5 kelimeyle tanımla desek...?
El yapımı, özgün, sanat, zamansız, doku

Markanı oluşturma sürecinde en zorlandığın şey neydi?
Kaynak olarak çok zengin topraklarda yaşamamıza rağmen kendi yaratıcılığımızı kullanarak bir şey yaratmak yerine maalesef taklit ederek kopyalamayı tercih ediyoruz. Benim zaman zaman zorlanmanın ötesinde üzüldüğüm şey ise tasarımlarımın kopyalanması. Umarım herkesin kendi içerisindeki özgün cevherini keşfedip uyarlayacağı günler yakınımızdadır.

Nasıl bir evde büyüdün?
Sanatçı bir annenin kızı olarak şanslı bir evde büyüdüm. Uzun yıllar kurumsal hayatta çalışarak genlerimdeki sanat hücrelerini bastırmış olsam da neyse ki 40’a gelmeden kendimi yeniden keşfe çıktığım yaslarda annemden bana gecen bu mirası hayatimin merkezi yapmayı başardım.

Tasarımcı olmaya karar verme sürecinden bahseder misin?
Hep içimde var olan bir şeydi aslında. Bugüne kadar yaptığım islerde başarılı ve farklı olmamı sağlayanda yine buydu. Ancak bir gün artık arka planda duran bu yeteneğimin sahneye çıkma vaktinin geldiğini hissettim diyebilirim. Kendi kendime hobi olarak başladığım küçük dokunuşlar bugün kendine ait durusuyla ve kimliğiyle bir sanata dönüştü.
Neyle hatırlanmak istersin?
Elbette tasarımlarımla… Yenilikçi ve öncü kimliğimin yansıdığı, farklı renk ve dokuların bir araya geldiği, enerjisinin girdiği yere yayıldığı özgün sanatımla hatırlanmak büyük mutluluk…

Kimler, neler sana ilham veriyor?
İzlediğim bir filmde takıldığım bir dokudan, doğanın mucizelerine, hiç bilmediğim bir ülkenin sokaklarındaki izlerden yediğim yemeğin tonlarına kadar dünyanın tüm zenginlikleri benim ilham kaynağım.

Pazarlama stratejilerin tasarımlarını etkiliyor mu?
Yarattığınız tasarım kadar onun kitlelere ulaşabiliyor olması da önemli. Uzun yıllar dünyanın sayılı markalarında pazarlama yapmış biri olarak belki de markamın bu kadar hızlı büyümesinin sebebi pazarlamaya verdiğim önem. Günümüzün teknoloji yeniliklerine hakim olup bunları senkronize bir şekilde aktif kullanabiliyor olmak sanatınızın bilinir ve görünür olmasında en büyük etken.
Gelecek nereye gidiyor, 2020 trendleri sence neler?
Hayatimizdeki her şey her gecen gün biraz daha hızlanırken ve teknoloji artık hayatimizi sarmışken, el emeği ürünler ve tasarımlar çok daha kıymetleniyor. Yurtdışında daha erken keşfedilen bu değer günümüzde ülkemizde de artmaya başladı.

El örgüsü denilince aklımıza gelen klasik çizgi artık yerini bir çok farklı ip çeşitliliğiyle son derece modern biz çizgiye taşıyor. Giyimde alışkın olduğumuz el örgüsü artık ev dekorasyonundan bir cok alana kadar belki de hiç rastlamadığımız formatlarda karsımıza çıkıyor. Bende bu yenilikçi akimin öncülerinden biri olarak seramik, deri, neoprene gibi farklı dokular çıkartmaya yönelik malzemelerle, tasarımlarımı takipçilerimle buluşturmaya devam edeceğim.