X


Eski ve Yeni: Stuttgart ve Modernizm

image banner

Die Wohnung Poster, Weissenhof Estate, 1927
Stuttgart şehri 1927´de Ludwig Mies van der Rohe yönetiminde gerçekleşen Weissenhof- Estate (yerleşim bölgesi ) gibi çağdaş mimarlıktaki önemli ilklere ev sahibi. Bunlardan bir başkası, harp sonrası modernizmin örneği olan ve halen kullanımda olan Baden-Württemberg Federal Eyaleti Meclis binasi. Bu iki yapının şehre ve mimarlık dünyasına katkısı oldukça büyük. Eski binalara gösterilen imtiyazın yansıra yeni yapıların uygulamalarında kullanılan yüksek teknoloji uzun süren mühendislik araştırmalarının sonucu olarak çoğunlukla Almanya’dan dünyaya yayılıyor. 

Haus Le Corbusier, Weissenhof Müzesi, Stuttgart

Mercedes Benz için bir Reklam çalışması, Weissenhof Estate, 1927

B 10 Aktiv Ev, Werner Sobek, Weissenhof Estate, 2014
Mimar ve Mühendis Prof. Werner Sobek tarafından tasarlanan B-10 dünyanın ilk aktiv evi, ismini Weissenhof Estate içerisinde bulunan Bruckmannweg 10 sokaktan alıyor. Kendi enerjisini üreten bu evde kullanılan tüm mobilyalar, 1927´de olduğu gibi 2014´de de Walter Knoll´den seçildi.

Knoll ailesi 1927´deki Weissenhof yarışması zamanında da mimarlar ile birlikte çalışarak 9 adet evin mobilyalarını üretti. 150 yılı askın bir geçmişi olan Alman markanın üretim prensiplerinden en önemlisi sürdürülebilirlik ve zamansızlık. Ayni sekilde BW eyalet meclisinde kullanilan özel tasarim koltuklar Walter Knoll.

Baden-Württemberg Eyalet Meclis Binası, Kurt Viertel, Horst Linde, Erwin Heinle 1959-1961

Renovasyon sonrası, Volker Staab 2014-2016

BW Eyalet Meclis içten görünüş, Stuttgart.
1961´de biten binanin ilk mimari Kurt Viertel temel prensiplerini tümüyle Mies van der Rohe´den aliyor. Renovasyon projesini 2014´de tamamlayan Berlin merkezli Staab Mimarlık ayni şekilde yapının orijinalini koruyor. Bizim gördüğümüz sonuç ; şeffaf, kübik, temiz ve sağlam.

BW Eyalet Meclis binası detay Stuttgart.Meriç Selzer