X


GÖKDELEN ASANSÖRLERİNİ TEST EDEN BİR KULE: ROTTWEIL TEST TOWER

image banner

Gökdelenlerin inşaatı her zaman büyük bir merak uyandırmıştır içimde. Dünyanın en uzun gökdeleni olan Burj-Khalifa örneğin. İnsanın aklı almıyor 830 metre bir binanın göklere yükselme olasılığını. Gelişen inşaat ve üretim teknolojisi, mühendislik ve mimarlık bunun gibi çılgın hayallerin gerçekleşmesini mümkün kılıyor. Varşova’daki yıkılan 646 metrelik Radyo kulesi gibi içi boş bir yapı değil, aksine gökdelenler çok karmaşık yapılar. Bu karmaşık gökdelenlerin bizler tarafından kullanılabilir ve içerilerinde yaşanabilir hale gelmesini sağlayan asansörler ne kadar güvenilir?

Bildiğimiz büyük markalardan Amerikan OTIS ve Alman THYSSENKRUP bu asansör konusunun ustaları. Yaşadığım ülke Almanya olduğu için size ThyssenKrupp hakkında biraz bilgi geçeceğim ve devamında gezmeye fırsat bulduğum test kulelerinden bahsedeceğim.

Resim: Wikipedia´dan alınmıştır.

Şirket Thyssen AG ve Krupp´un birleşmesiyle oluşan dünyanın en büyük konglomeralarından biridir, aynı zamanda dünyanın en büyük çelik üreticisidir. Ana merkezleri Almanya’nın kuzeybatısındaki Essen şehrinde. Test Kulesinin konumlandığı yer Essen´e yakın değil fakat bu yeri seçmelerinin birinci nedeni Essen´in oldukça kalabalık olması ve Rottweil´in 10.000 kadar mühendislik okuyan öğrenciye yakın olması.  Ayrıca Rottweil zaten kuleler şehridir. Oralıların bu eski kulelere liderlik edecek yeni bir kuleyi sevmeleri de çok önemli bir faktör. Bu nedenle hem estetik olarak şehirlileri ve turistleri etkilemeli hem de fonksiyonel olarak kulenin sahibi olan ThyssenKrupp´a yarar sağlamalıydı. Ve nitekim bu sonuca kolaylıkla ulaştılar. Rottweil için uzun soluklu bir yatırım planı olduğu da bir gerçek. Test kulesinin tepesinde turistlerin çıkıp mükemmel bir şehir manzarasını izleyebilecekleri bir turistik imkan da sağladılar. 2017 Ekiminde açılışı yapılan kulenin kahramanı tabi ki Stuttgartlı yıldız mimar Werner Sobek.

Fotoğraf: ThyssenKrupp web sitesinden alınmıştır.

Stuttgart´tan Zurich´e giden otoban üzerinde bu kuleyi görebiliyorsunuz. Gerçekten büyük bir merak uyandırıyor. Form olarak sanki gökyüzünü delen bir vidaya benziyor. Helis (sarman eğri) şeklinde olan mimari tasarım Helmut Jahn FAIA ve Werner Sobek´e ait. Werner Sobek detaylı olarak anlatıyor.

İzlemek isteyenler için link: https://www.youtube.com/watch?v=33gWrwX2p_s

Proje kendisine ilk geldiği zaman asansörlerin yukarı aşağı inip çıktığı sıradan bir kule dikmek ona yeterli gelmemiş. Hem mimariyi heyecanlandıracak, hem de binada rüzgâra karşı oluşacak ciddi deformasyonları ve tehlikeleri yok etmek için çözüm bulacağını düşündüğü için bu projeye ismini vermiş. Silindir olarak ZÜBLIN betonlarıyla inşa ettikleri kulenin içerisinde yeni teknoloji mıknatısla yürüyen kablosuz asansörler test ediliyor. Asansörün kasası, dengesini sağlayan betonlar ve taşıyıcı kablolar ile birlikte oldukça ağır bir sistem, yeni teknoloji ile bu kablolardan kurtulan asansör hafiflemekle kalmıyor aynı zamanda daha da güvenli hale geliyor.

Sobek´e göre kulenin de aynı şekilde ileri teknoloji ile çevrelenmiş olması gerekir. Rottweil oldukça rüzgar alan bir bölge ve 246 metre yüksekliğindeki bu kulenin koruma kalkanı olan kumaştan yapılmış bir cephe giydirmesi. Bu teflon ile kaplanmış Polytetrafluoroethylene (PTFE) fiberglas malzeme son derece dayanıklı bir kumaş haline geliyor. Kumaş 3 metre parçalar halinde üretilip birleştiriliyor. Mimarin söylediğine göre bu malzemenin sadece 1 metresi 50 ton yük taşıyabiliyor. Binaya giydirilmiş bir elbise olan cephe sadece estetik olarak hoşumuza gitmesi için tasarlanmamış, aksine asıl amacı rüzgarı kırmak.

Render: ThyssenKrupp basın dökümanlarından alınmıştır.

Resim: ThyssenKrupp basın dökümanlarından alınmıştır.

Fotoğraf: Meriç Selzer

Fotoğraf: Meriç Selzer

Fotoğraf: Meriç Selzer

Fotoğraf: Meriç Selzer

Fotoğraf: Meriç Selzer