X


Iskoçya'nın En Yeni Damıtma Evi

image banner

1824´den beri iskocya´nin Speyside bölgesinde bulunan viskilerin prensi         „The Macallan” tasarım süreci 6 yıl süren ve 185 milyon dolara mal olan yeni damıtma evini sevenleriyle bu hafta buluşturuyor. 3 yılı askın bir süredir inşaatı devam eden bu yeni yapının resmi açılışı 2 Haziran’da. İlgilenenler viski tadımı için yeni bir bahane buldu bile...

Ingiltere’nin önemli mimarlarından Rogers Stirk Harbour + Partners tasarımın sahibi. Mimar esin kaynağının Broch yani demir çağından kalan silindir şeklindeki Iskoç taş evleri olduğunu söylerken, form ve işlevdeki benzerlikleri açısından aklımıza hızla Ispanyol mimar Calatrava´nın şarap yapım ve tadım evi olan Bodegas Ysios´u geliyor. Formdaki çizgisel benzerliğe rağmen iki eserin de eşsiz güzellikte olduğunu düşünüyorum. The Macallan hem mimari hem de mühendislik alanında önemli bir basamak atlatıyor.

Mimar The Macallan´in bulunduğu lokasyonun doğasına saygı duyduğunu her seferinde belirtiyor. Binanın tasarımını gizemli kılan, yemyeşil bombeli çatısının tamamen gerçek çim ve çiçeklerle kaplı olup, doğanın içerisinde kaybolan bir yapı olması. Özellikle yoldan geçerken uzaktan bile kendini sessizce gösteren bir o kadar da davetkar bir yapı. Ne olduğunu anlamak icin yaklaştığında kendinizi bir serüvenin içerisinde buluveriyorsunuz.

Biz gectigimiz hafta Highland Single Malt gezimizde bu bölgede bulunan Aberlour ve Glenfiddich gibi yine efsane viski evlerini gezmeyi planlamıştık, fakat inşaat halinde olan bu binayı görünce meraklanıp uğramadan edemedik.  

Bu doğa harikası içerisinde birbirini takip eden 5 tepecik, viskinin ciddiyetine sempatik bir hava katıyor. Bana ilk bakışta İngiliz cizgi filmi Teletubbies´i hatırlatırken, eminim tarih sevenler bu yapının tümülüse benzediğini söyleyecektir.  Viski sevmek icin belirli bir tadım olgunluğuna gelinmesi gerekiyor, Teletabi zamanını yaşayanların biraz daha vakti var gibi.

HAZIRLAYAN: MERİÇ SELZER / TASARIMCI