X


İYİ BİR MİMAR, EN AZ ELEKTRİK MÜHENDİSİ KADAR ELEKTRİĞİ BİLMELİDİR

image banner

Bu başlığı atarken, biraz da mimarlarımızın elektrik proje tasarımcısına, teknik alan verme konusundaki cimriliklerine dokundurma yapayım istedim. Çünkü proje aşamasında verilmeyen mekanlar, uygulama aşamasında sahada bir şekilde alınıyor. Ama tabi ki bu teknik alanları gecikmeli olarak almanın da mimara ve mal sahibine hiç hesaba katılmayan ek bir maliyeti oluyor. Ben bu yazımda, proje tasarım aşamasında mimar ve mühendisler arasında yaşanan bazen ciddi, bazen esprili, bazen de çocukça mekân pazarlığına dikkat çekmek istiyorum.

Aslında elektrik tesisatı için, mimarları zorlayacak fazla bir teknik alan ihtiyacı da yoktur. ‘’Faz-Nötr al götür’’ şeklinde elektrik oda ihtiyaçlarının çok az olduğunun tiye alındığına da çoğu zaman şahit oluruz. Gerçekten de mekanik tesisat ile kıyasladığımızda yatayda da, dikeyde de fazla bir alan ihtiyaçları yoktur.

HB ELEKTRİK PROJE VE MÜŞAVİRLİK LTD. ŞTİ. olarak sürekli çalıştığımız bazı mimari ofislerin mimarlarına topluca eğitim verdiğimiz oluyor. Talep edecek bürolara da hiçbir karşılık beklemeden seve seve bu hizmeti vermekten de mutluluk duyarız. Bir miktar teknik bilgiyi burada kısaca özetleyebiliriz;

1-Trafo ve OG pano + AG pano odaları: Bina içinde düşünülürse yaklaşık 50m² (4m*12m) alan gerekir. Bina dışında zemin üstünde prefabrik köşk tipi düşünülürse yaklaşık 18m² (2,5m*7m) alan yeterlidir. Net yükseklik h:350cm olmalıdır.

2-Jeneratör odası: Bina içinde düşünülürse 800kva jeneratör için yaklaşık 24m² (4m*6m) alan gerekir. Bina dışında zemin üstünde kabin tipi konabilir. Bunun için de (2,5m*4m) alan yeterlidir. Yükseklik h:350cm olmalıdır. Burada taze hava alış ve sıcak hava-egzoz atış düşünülmelidir. Bina dışında olursa kabinli tip jeneratör kullanılmaktadır.

3- Sayaç odası: Bina az katlı ise (51,5m altı) tüm bağımsız bölüm elektrik sayaçları giriş kat veya 1.bodrum katta olmalıdır. Bina yüksek katlı kategoriye giriyorsa elektrik sayaçları katlarda (şaft + elektrik odası) olur.

4-Bina zayıf akım odası: Binanın zemin kat, asma kat veya bodrum katında olmalıdır. Bu odada zayıf akım sistemlerinin (yangın, cctv, tv, seslendirme, kartlı geçiş, telefon )merkezleri olur ve yaklaşık boyut 20m²-30m² civarında tasarlanmalıdır.

5- Bilgi işlem (Data) ve UPS (kesintisiz güç kaynağı) odası: Zayıf akım odasına yakın bir konumda olabilir. Yaklaşık 20m²-30m² civarında tasarlanmalıdır. Konutlar için böyle bir odaya ihtiyaç yoktur, binadaki bilgisayar sayısına göre oda boyutları değişebilir.

6- Şaftlar: Yüksek yapı sınıfına giren binalar için, dikey enerji dağıtımında yönetmelikler gereği bus-bar kullanılmaktadır.
     -Yüksek yapılarda (51,5 m üstü), 2 adet (bağımsız bölümler  + genel hacimler) bus-bar olacak ve bunlar için 50cm*100cm boyutlarında dikeyde şaft gerekir.

Yüksek yapı kategorisinde olmayan binaların bağımsız bölüm panolarını, zemin kattaki sayaç panosundan beslemek için 20cm*60cm boyutlarında şaft gerekir.
     -Zayıf akım kabloları için 20cm*60cm, yangın anında çalışacak cihazların besleme kablosu için 20cm*60cm boyutlarında şaft gerekir.

Bayram EKİCİ
Elektrik Mühendisi