X


JEAN NOUVEL'İN BÜYÜLEYİCİ KKL'İ, LUZERN

image banner

63.000 nüfuslu Luzern şehri, İsviçre’nin Almanca konuşulan kısımda bulunan Dört Kanton Gölünün batı ucunda yer alır. KKL Kültür ve Konferans Merkezi bu Orta Çağ şehrinin tam göbeğinde, göl kenarında mükemmel bir manzaraya konumlanmış.

Luzern şehir merkezinde heyecan veren diğer yapılardan birine örnek olarak 14. yüzyıldan kalma ahşap ve üzeri çatılı Kapelle Köprüsü'nü verebilirim. Sadece bu ahşap köprüyü görmek için bile Luzern ziyaret edilir. Köprü enteresan bir şekilde diyagonal şekilde inşa edilmiş,  gölün akışından daha az etkilenip daha yavaş zarar görüyor. Köprünün içinde Luzern tarihini anlatan tablolar yer alıyor. Köprü girişinde bulunan tuğla yapimi sekizgen su kulesi ise önceleri hapishane olarak kullanılırmış.

KKL´in etrafındaki bir diğer önemli yapi ise Santiago Calatrava imzali Tren istasyonudur.  2016 da KKL Luzern İsviçre’nin en iyi kongre lokasyonu ödülünü aldı ‘Best Congress Location in Switzerland’.Fotograf: Meric Selzer Fotograf: Meric Selzer Fotograf: Meric Selzer

KKL Kültür ve Konferans Merkezi içerisinde büyük bir konser salonu bulunan ve özellikle akustik yapısı ile ünlenmiş çok işlevli bir bina. Açılışı 1998 yılında Claudio Abbado önderliğindeki Berlin Filarmoni Orkestrası ile yapıldı.

Bu mükemmel kültür merkezinin mimarı, Fransa’da mimarlık alanındaki entelektüel tartışmanın en önemli figürü olan efsanevi Jean Nouvel. 1980´de Paris Mimarlik Bienali'nin kurucusu olan mimar aynı zamanda 1987´de inşaatı tamamlanan Paris’teki Arap Dünya Enstitüsü ile Ağa Han Mimarlık Ödülü ve 2005´de tamamlanan Barcelona’daki Torre Agbar ile Pritzker Mimarlık Ödülüne layık görülmüştür. Bu iki ödül de mimarlık dünyasının Nobel ödülüne eştir. Ateliers Jean Nouvel yaklaşık 140 çalışanı ile Fransa’nın en büyük mimarlık firmalarının başında geliyor. Paris merkez olmak üzere Londra, Kopenhag, New York, Roma, Madrid ve Barselona’da ofisleri var.

Jean Nouvel 200´den fazla projeye ismini vermiş bir mimar ve kendisini dünya çapında tanınır kılan özelliği yapılarında hiçbir dönemi anımsatmayan ve çevresiyle uyum içinde hareket eden özgün binalar tasarlamasıdır. Nouvel yeni teknoloji ve malzemeleri kullanmayı severken, risk içeren deneysel çalışmalardan da çekinmez. Işık mimarisi onun için çok önemli bir faktördür. Cam cephesi ile Cartier Vakfi binasında net olarak görebileceğiniz gibi yapılarında Şeffaflık kavramı üzerinde duran mimar, daha çok irrasyonel simetrisi, düz çatıları, sivri formları ve cephelerde kullandığı tasarım oyunları ile kendini eşsiz kılmayı başarıyor. KKL binasında da bu çıkıntılı düz çatı özelliğini görebilirsiniz.Fotograf: Meric Selzer Fotograf: Meric Selzer Fotograf: Meric SelzerFotograf: Meric Selzer

Jean Nouvel aslında KKL´i göle açılan bir bot seklinde çizmişti fakat kentsel ve çevreyle ilgili nedenlerden dolayı bu şekilde devam edemedi. Mimar, “eğer ki ben göle açılamıyorsam göl bana gelmeli” diyerek tasarımın ana hatlarını yeniden oluşturdu. Dıştan içeri ve içeriden dışarı bir mantık ile gölden gelen su kanallarını binaya yakınlaştırtıp, binadan daha uzunca ayna etkili göle uzanan düz sarkan bir çatı ile hayalini gerçekleşirdi. 

Bu düz alüminyum plakalardan oluşan sarkık çatıya, alttan yukarıd doğru baktığınızda da inanılmaz bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Çelik yapının kalınlığı bir çizgi halini alıp olabildiğinde uzağa ta ki suya ulaşıncaya kadar uzanıyor. Tersanedeki gemiler gibi aralarından su kanalları gecen binalar birbirinden bu sayede ayrılıyor. Bu iki su kanalı binayı üç ayrı bölüme ayırır: konser salonu, Luzern salonu ve kongre merkezi.

KKL Konser Salonunun en önemli özelliği sahip olduğu akustiktir. Önde gelen profesyonel akustik uzmanlarından biri olan New York'lu Russell Johnson bu yapının akustik projesinden sorumluydu. Artec-Gruppe dedikleri sanat ve teknoloji mantığıyla dünya çapında projeler gerçekleşirdi. Johnson´un bütün şöhretine rağmen KKL bir dönüm noktası oldu. Kendi söyleyişiyle, KKL de yakaladığı sonuç neredeyse tüm başarılı işlerinin toplamına eş değer bir başarı. Orta çağlardan modern seslere kadar tüm müzikal repertuarı en iyi şekilde hayata geçiren bir akustik ortam yarattı.

Optimum akustik, 1: 1: 2 oranında yükseklik, genişlik ve uzunluk ile elde edilir. Bu durum “shoebox” ayakkabı kutusu prensibiyle ilgilidir. Konser Salonu 22m - 22m - 46 m olarak 19.000 m3 bir hacim kaplayarak ses icin yumuşak ve yuvarlak bir yüzey oluşturuyor. Nefes kesen diğer bir akustik eleman, her biri 20 cm uzunluğundaki yaklaşık 24.000 kare alçı kabartmalarıdır. Bu dokulu sıvalı yüzeyler, sesin yansımasını kırar, çoğaltır ve her yöne dağıtır.Fotograf: © KKL Luzern, Switzerland.

Yankı odası, Konser Salonu'nu üst katlarında çevreleyen geniş, bağlantılı, içi boş bir alandır. Elektronik olarak kontrol edilebilen 50 beton kapı ile açılır. Salonun hacmini 19.000 m3'ten 6,000 m3´e düşürebilir. Kapıları farklı genişliklere açarak ses değişebilir ve yankılanma süresi 3 saniyeye kadar uzatılabilir. Yansıtıcı bölgeler eşit olarak kaplanırsa yankı süresi azalır ve akustik kurur. Konuşma etkinlikleri, caz ve pop konserleri gerçekleştiğinde bu özellik gereklidir.  Konser Salonu'ndaki gürültü seviyesi neredeyse hic denilecek sekilde 18 desibeldir. Bu hacim, insanın normal işitme frekans aralığında duyulmaz. Salonun hem havalandırma hem de aydınlatma tesisleri konserler sırasında neredeyse hiç duyulmaz. Ayrıca, salondaki girişler ses geçirmeyen ağır kapılar ile kapatılmıştır. Bu özellik müziğin tüm dinamiğindeki bir algıyı sağlar - en düşük piyanissimodan sağır edici fortissimo'ya.Fotograf: © KKL Luzern, SwitzerlandFotograf: © KKL Luzern, Switzerland

En güzel lokasyon ödülü alan KKL Kültür ve Kongre Merkezi Jean Nouvel'in cesur cizgisiyle şehre uyum sağlayan ve aynı zamanda yeni bir soluk getirip şehirlileri heyecanlandıran bir yapı. Lokallerin  ve gezicilerin buluşma merkezi olan bu yapı gelecekte de kendinden söz ettirecek.

KKL'i ziyaret etmek isteyenlere tavsiyem Noel zamanına denk getirip her yıl tekrarlanan Noel şarkılarına özel konseri izlemeleri olur. KKL´in önünde kurulan market ve oyuncaklar ile gösterişli Noel ağacı görülmeye değer. Her yeni yılda noel şarkılarının bir kompozisyonu olan konser de kaçmaz bir fırsat.