X


KYOTO APPLE STORE

image banner

Foster+Partners mimarlık ofisi ve Apple markası işbirliği sonucunda dünyanın değişik ülkelerinde açılan Apple Store mağazaları son dönemde mimari açıdan oldukça dikkat çekici yapılar haline geldi. Tayland ve Paris mağazalarından sonra Kyoto’daki ilk Apple mağazasının tasarımını gerçekleştiren ofis ilhamını geleneksel Japon mimarisinden almış.

Apple mağazalarının geneline bakıldığında çoğunda ortak bir dil olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şeffaf cephesi ve sade üslubuyla Kyoto mağazası da bu dile uyum sağlıyor. 1600’lü yıllardan bu yana şehrin önemli alışveriş lokasyonlarından biri olan tarihi Shijo Dori caddesinde yer alan mağazanın minimal cephesinden çıkarak giriş katta konsol devam eden saçak, caddenin yapıyla olan ilişkisini güçlendiriyor. Aynı zamanda kalabalık sokak ve sakin iç mekan arasındaki kontrastı zayıflatan bu saçak insanları mağazaya davet eden bir unsur olarak tasarlanmış.

Geleneksel Japon mimarisinde sıkça kullanılan malzemeler olan hafif ahşap ve kağıt malzemelerden oluşturulan yarı şeffaf cephe oldukça sade ve zarif. Apple mağazalarının modern çizgisini korurken bir yandan da bulunduğu bölgenin tarihi dokusuna malzemeler ve modülasyonlar yardımıyla yapılan göndermede ofisin mimari bakış açısı da hissediliyor. 

Apple Kyoto geniş bir galeri boşluğu etrafına yerleştirilen iki kattan oluşuyor. Girişte yer alan kayar cam kapılarla ziyaretçiler ana sergi ve teşhir alanına alınıyor. Bu alanda son Apple ürünlerinin sergilenmesi için lineer yerleştirilen ahşap bankolar bulunuyor. Mağazanın en arka kısmında ise büyük bir gösteri ekranı mevcut. Aslında bu ekran bölümü önünde bulunan mekan ve küp şeklindeki taburelerle mağazaya bir özgür alan yaratıyor. Bu alanda zaman zaman atölyeler ve eğitimler gerçekleştiriliyor.

Ziyaretçileri üst kattaki teşhir alanına ulaştıran minimal beyaz merdiven ekranın arkasına yerleştirilmiş. Bir iz şeklinde duvara gömülen korkuluğuyla merdiven elemanı hem dikkat çekici hem de olabildiğinde sade tasarlanmış.

Japonya(Tokyo) 2003 senesinde Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ilk Apple Store’a ev sahipliği yapması dolayısıyla Apple markası için önemli bir ülke. Bu sıralarda da bu önemli ülkede ticari olarak büyümeyi hedefleyen marka için Apple Store Kyoto bu adımda atılmış önemli bir adım olmasıyla dikkat çekiyor.

Lokasyon: Kyoto, Japonya
Proje Yılı: 2018
Mimar: Foster+Partners
Fotoğraflar: Nigel Young, fosterandpartners.com, applemust.com
Kaynak: dezeen.com, designboom.com, fosterandpartners.com
EDİTÖR: SERAY TULAY