X


LITTLE ISLAND

image banner

Heatherwick Studio’nun New York Hudson Nehri için tasarladığı park toplamda 132 adet mantar formlu kolonun taşıdığı dikkat çeken bir tasarım. Suyun üzerine bu kolonlar yardımıyla inşa edilecek olan park karaya çok yakın bir ada özelliğinde. Yayınlanan görsellere göre kıyıdan iki adet köprü yardımıyla ulaşılacak olan bu yapı New York gibi değişik projelere ev sahipliği yapan bir şehrin bile park algısını değiştirebilecek, alışılagelmişin dışında bir proje.
Başlangıçta Pier 55 olarak isimlendirilen projenin geçtiğimiz günlerde ismi ‘Little Island’ (küçük ada) olarak değiştirildi. Ofis proje ile ilgili yaptığı açıklamada New York gibi hareketli bir şehirden köprü ile ulaşılabilecek bu parkın insanlara karmaşık şehrin gürültüsünü arkalarında bırakıp kaçabilecekleri bir alan yaratacağı için çok önemli olduğunu söylüyor. Beton kolonların aynı zamanda bitki ekimi için yüzeylere dönüştüğü bu projede kolonların yükseklikleri yer yer 4.5m’den 18.9m’ye kadar değişiklik gösteriyor. Bu yükseklik farkı şehrin farklı açılardan manzaralarını deneyimlemenin mümkün olduğu topoğrafya benzeri bir peyzaj oluşturulmasına da olanak sağlamış.
Little Island toplumsal etkinlikler, performanslar, sergiler ve alternatif programlara da ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmış. Paylaşılan görsellerden anlaşıldığı üzere parka 13. Ve 14. Caddeden yükseltilmiş yürüyüş yolları ile ulaşılabilecek. Proje ilk açıklandığı tarih olan 2014 yılından bu yana birçok engelle karşılaşmış. Eski bir limanın yerine inşa edilmesi planlanan yapı izinlerini ancak 2016 yılında alabilmiş. Bu süreçte izin ve mahkeme süreçleri dolayısıyla da 35 milyon olan bütçe 250 milyona çıkmış. Sorunlarından üstesinden gelen ve inşaat aşamasında olan bu proje Hudson River çevresinde yer alan Heatherwick Studio’nun diğer işleri arasına katılacak. Ofis yakın zaman önce yine Hudson River bölgesinde hayata geçirdiği Vessel projesi ile başlattığı aykırı ve etkileyici üslubunu bu proje ile devam ettireceğe benziyor.

 

Lokasyon: Hudson River, New York
Proje Yılı: 2021
Mimar: Heatherwick Studio
Fotoğraflar: Courtesy of Heatherwick Studio
Kaynak: dezeen.com, archdaily.comv
EDİTÖR: SERAY TULAY