X


MILAN DESIGN WEEK 2019

image banner

Tasarım dünyasındaki en yoğun ve popüler haftalardan biri olan Milano tasarım haftası, ünlü mobilya markalarının son koleksiyonlarını sergilediği ‘Salone del Mobile’ mobilya fuarını ve aydınlatma tasarımındaki son gelişmelerin görüleceği ‘Euroluce’ fuarını da kapsıyor. Bu sene 9-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan tasarım haftası modadan, mimariye kadar birçok dalda mimarların ve tasarımcıların imzasını taşıyan enstalasyonlara, sergilere, partilere ev sahipliği yapacak.

Tasarım haftası kapsamında gerçekleşecek yüzlerce etkinlikten birkaçı şöyle:

Pleasure&Treasure by Advantage AustriaMilano Merkez İstasyonu’nda bir zamanlar kraliyet ailesinin bekleme odası olan Sala Reale’de yer alan sergide, ‘Pleasure&Treasure’ 40 Avusturyalı tasarımcı ve mimarın mobilya ve iç mimari ürünlerini sergileyecek. 400m2’lik alandaki sergiyi gezmek için ziyaretçilerin köpük denizinin içine gömülmeleri gerekiyor.

Cafe Populaire Lambert & Fills ve Dwa Tasarım Stüdyo’sunun birlikte gerçekleştirdiği geçici konsept bistro olan Cafe Populaire’de hem stüdyonun hem de DWA’nın Mariotti Fulget işbirliği ile tasarlanan mobilyalar sergilenecek.

Perfect Darkness
Mimar ve iç mekan tasarımcısı Elisa Ossino ile yüzey tasarımcısı Josephine Akvama Hoffmeyer Brera’da bir apartmanın 3. katındaki çok odalı bir dairede renkli bir mekan yarattılar. İç mekan objeleri ve mobilyalar Grasshopper sandalyesini tekrar gündeme getiren House of Finn Juhl tarafından sağlanacak.

Alcova SassettiKüratör Alice Stori Lichtenstein ve Fondazione Kenta işbirliğiyle organize edilen ‘Alcova Sassetti’1930lar’dan bu güne olduğu gibi korunmuş olan bir kaşmir fabrikasında konuşmalara, sergilere, performanslara ve gösterimlere ev sahipliği yapacak.

Life in Vogueİkinci serisi olan Life in Vogue’da Vogue İtalya Ofisi sekiz mimar ve tasarımcı tarafından ele geçiriliyor. Kendi bakış açılarından moda ve tasarımın ilişkisini yeniden yorumlayacak oldukları bu etkinlikte David / Nicola, Jonathan Anderson, Massimiliano Locatelli gibi isimler yer alıyor. Derginin ofisi de bu kapsamda Milan tasarım haftası süresince halka açık olacak.

Broken Nature: Design Takes on Human SurvivalGeçtiğimiz 30 yıllık dönemden seçilen 120 adet tasarım ve mimari projeyi bir araya getiren ‘Broken Nature’ doğa ile kurduğumuz bağın hangi dönemde nasıl kırıldığını ve olası çözümlerin neler olabileceğini araştırıyor. Serginin küratörü aynı zamanda MOMA’nın tasarım ve mimari bölüm küratörü olan Paola Antonelli. Paola Antonelli serginin tasarım dünyasındaki insanlar ve sergiyi gezenler dışında da olumlu bir etki ve iz bırakacağını umuyor.

Vitra AccessoriesVitra’nın Via Durini’de yer alan enstalasyonundan gece gündüz farketmeden 24 saat boyunca QR kodları taratarak alışveriş yapmak mümkün. Geçen insanlar hayvan temalı bu enstalasyondan ikonikleşen ‘Eames Elephant’ ya da son koleksiyon olan İsveçli tasarım stüdyosu Front tasarımı ‘Resting Animals’ gibi ürünleri alabilecekler.

Fotoğraflar: dezeen
Kaynak: dezeen
EDİTOR: SERAY TULAY