X


MODERN ÇAĞIN BİTKİSİ YÜKSELEN TREND: STABİLİZE BİTKİLER İLE YAPILAN DİKEY BAHÇELER

image banner

Stabilize bitki nedir? Doğal mıdır?
Stabilize bitkileri, bakım gerektirmeyen (budama, güneş ve sulama olmaksızın) ekolojik çözümler sunmanın yeni bir alternatifi olarak tanımlayabiliriz. Stabilize bitkiler %100 doğal ve canlı bitkilerin, denetim altında en iyi görünüme geldiğinde hasat edilmesi ve akabinde stabilize sürecinden geçerek koruma altına alınmasıyla kullanıma hazır hale gelmektedirler. Bu süreç sonucunda farklı renk, şekil ve boyutlarda ağaçlar, çalılar, bitki dalları, yosunlar ve çiçekler, doğal bitkilerden oluşan geniş bir kreasyon ile sizlere sunulmaktadırlar. 

Tüm bitkiler Avrupa menşeili ithal bitkilerdir. Örneğin liken olarak adlandırılan yosun türü İskandinav ormanlarından toplanılmaktadır. Tüm ürünler toplanma aşamasından başlayarak son ürün teslimine kadar el işçiliği ile yapılmaktadır. Bu özellikleri ile her ürün kendi içinde benzersiz ve el yapımı tasarım niteliğini barındırmaktadır.

Gerçekten su ve bakım istemiyor mu? 
Bitkiler yalnızca iç mekanlarda güneş, su ve bakım olmaksızın uzun yıllar mevcut durumunu daim ettirebilmektedir. Bu özelliğini sayesinde son yıllarda uluslararası ve ulusal platformlarda yükselen bir trend yakalamıştır. 

Avantajları neler?
Ürünler iç mekanlarda yetersiz ışık ve sulama hatalarından kaynaklanan bitki kayıplarına çözüm niteliğinde karşımıza çıkmaktadırlar. Kimyasal hiçbir madde içermezler ve insan sağlığına hem fiziksel hem psikolojik olarak fayda sağlamaktadırlar.

Stabilize yosun ayrıca akustik bir ses emici olarak hareket ederek çevresel gürültüyü de emmektedir. Bu özellikleriyle bitkisel ve görsel bir şölen oluşturmasının yanı sıra akustik özellikleri ile bulundukları mekanlara artı değer katmaktadırlar.

Stabilize bitkileri nerede ve nasıl kullanabilirim?
İç mekanlarda direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayan, iç mekan neminin insanların sağlıklı nefes alıp vermesine uygun olduğu her koşulda; tavan, yüzey, duvar vb alanlarda ve metal, ahşap, beton tüm yüzeylerde stabilize bitkiler kullanılabilmektedir.

Ofisime uygun mu?
Evet. Stabilize bitkiler her yerde kullanılabilir. Otellerde, restoranlarda, spor merkezlerinde, okul ve hastanelerde, ofislerde, kamu kuruluşlarında, evlerde kısaca insan unsurunun olduğu her ortamda kullanımıyla bulunduğu mekanlara artı değer katmaktadırlar.

Ürün çeşitliliği var mı? Evim için ne var? 
Ev için tasarımcımızın hazırladığı G-line serisini ve çeşitli ebatlarda tablolarımızı önerebiliriz. Çok pratik bir şekilde montajı yapıldıktan sonra saniyeler içinde güzel bir görsele sahip olabilirsiniz. Bunlar dışında kendinize özel bir tasarım isterseniz tarafımıza ulaşmanız yeterli olacaktır. 

Gizem GÜLEN

Peyzaj Mimarı / Endüstriyel Tasarım Uzmanı