X


NATIONAL MUSEUM OF QATAR

image banner

Pritzker ödüllü Fransız mimar Jean Nouvel’in Katar’da yer alan Ulusal Müze projesinin açılışı kısa zaman önce gerçekleşti.

Fütüristik formuyla Katar’ın en dikkat çekici yapılarından biri olacak olan projenin tasarımcısı Jean Nouvel dünyanın en çok ödül alan ve tanınan mimarlarından. Doha Tower, Barselona’da yer alan Agbar Tower, Paris’te bulunan Branly Müzesi, Paris Filarmoni, Kopenhag Konser Salonu gibi dünyaca ünlü birçok yapıda imzası olan mimar, farklı ve cesur bakış açısını bu yapıyla da açıkça hissettiriyor.

Katar geleneklerine ciddi derecede önem verirken bir yandan da geleceğe, modernliğe karşı dev bir vizyona sahip olan önemli ve çok yönlü bir ülke. Doha ise bu önemli ülkenin çölle deniz arasında konumlanmış, derin bir tarih ve gelecek öngörüsü barındıran hiper-modern başkenti. Proje’nin konumlandığı alanın bu denli önemli olması hem form hem mekan düzenlemesi anlamında cesur ve yenilikçi kararlar verilebilmesine olanak sağlamış.

Farklı boyutlardaki cam fiber takviyeli beton ve çelik malzemeden oluşturulan disklerin iç içe geçmesiyle ortaya çıkan form, çöl gülünün şeklinden ilham alınarak tasarlanmış. Ülkenin coğrafi ve kültürel bölünmeleri keskin eğriler, değişen açılar ve Katar’ın tartışmasız simgesi çöl gülü (desert rose) üzerinden ortaya konuluyor. Jean Nouvel ‘çöl gülünün nadir ortamlarda bulunan eşsiz bir taş olduğunu ve bu yapıda ortaya çıkarılan kompozisyona ilham olması sayesinde de eşsiz bir mimariye olanak sağladığını’ söylüyor. ‘Müzedeki her detayın ziyaretçilerin çölü ve denizi maksimum oranda hissedebilmesi için oluşturulduğunu’ da ekliyor.

Bu dikkat çekici müze projesi geçici ve sabit sergi mekanlarının yanı sıra, 220 kişi kapasiteli bir oditoryuma, depolama ve koleksiyon muhafızı için ek alanlara, restoran ve kafelere ev sahipliği yapıyor. 53,000 m2’lik yapı 19. yüzyıla ait önemli bir miras olan Sheikh Abdullah bin Jassim Al Thani Sarayı’nın hemen yanında konumlanıyor. Kent simgesi olan saray 2014 yılında Berlin menşeyli ofis Ziegert Roswag Seiler tarafından restore edilmiş ve sergi mekanı olarak müzeye dahil edilmesi planlanıyor.

Katar Ulusal Müzesi’nin dikkat çeken mimarisi ve ilgi çekici koleksiyonuyla gelecek günlerde Katar’ın kent simgesi ve odak noktası olmayı hedefliyor.

Lokasyon: Doha, Katar
Proje Yılı:2019
Mimar: Jean Nouvel
Kaynak: architecturaldigest.com, dezeen.com, jeannouvel.com
Fotoğraflar: Iwan Baan
EDITOR: SERAY TULAY