X


Otel kumaşları seçerken bunları göz ardı etmeyin

image banner

Tekstil konusunda bir tekstil tasarımcı mesela bir otel projesinde nelere dikkat eder;
Kumaş seçimlerinde konsepti tamamlayan renk/doku seçilirken otellerin ruhsat alabilmelerinde önemli bir öğe olan, kimi zincir otellerin şartnamelerinde bulunan ve de hayati önemi olan bir takım kriterler vardır. Bunların bilincinde olarak seçim yapılması gerekmektedir.
Örneğin perde, halı, döşemelik kumaşlarda (FR) geç tutuşurluk apresi aranır. Bu apre kimi kumaşta mamul üzerine banyo tekniği ile verilir, kimi kumaş bu özelliği olan Trevira tabir edilen kumaşla dokunmuş olabilir. İplikten FR özelliğine sahip Trevira kumaşlarda bu özellik kalıcı olup, sonradan yapılan işlemle FR yapılmış kumaşlar (kimyasal apre maddesinin özelliğine göre yıkama sayısı değişmek kaydıyla) bir kaç yıkamada FR özelliğini kaybedebilir. Bu geç tutuşurluk dakikada erime/ alev alma süresi ile ölçülür ve Avrupa otelleri, Amerika otelleri vs hepsinin kabul ettiği dayanıklılık süreleri değişkendir ve apreyi yapan firma bunu kullandığı kimyasal madde türü ile belgelemelidir. Bu belge ile şartnamede geçerlilik kazanacaktır.
Burada en önemli bir konu da ; FR apre doğal elyaf içeren pamuk, viskon, keten, ipek, yün karışımlı kumaşlara yapılamaz. %100 sentetik olmak zorundadır. Ayrıca aynı döşemelik kumaş üzerinde leke tutmazlık, su iticilik, FR apre hepsi aynı anda istenebiliyor ki bu olası değildir. Bütün apreler bir diğerinin özelliğini bozar. Bir tanesi kuvvetle alınacak test sonucu için seçilmek durumundadır. Ya da 2. bir apre ile etkisinin azalmasına razı olunması gerkmektedir.
Bu gibi konular göz önüne alınarak kullanılacak kumaşlar, apre sonrası kayacak rengin dönüştüğü boyut, alacağı tuşe, üç boyutlu olarak dekorasyonu tamamlayacak diğer ögelerle uyumu hayal edilip bir tasarım yapılması gereklidir.

MÜGE KRESPI