X


RENKLİ, ENERJİK, KARAKTERLİ, RETRO-MODERN VE ZAMANSIZ... HALITBERKER DESIGN'IN ÖZGÜN ÇİZGİSİ...

image banner

Markanı 5 kelimeyle tanımla desek...?
Renkli, enerjik, karakterli, retro-modern, zamansız.

Markanı oluşturma sürecinde en zorlandığın şey neydi?
Aslında markamı yaratırken çok zorlandığım bir an olmadı. Kendi iç sesimi dinleyerek yavaş adımlarla yaşadım yaratım sürecini. Hedeflerimden biri kendi evime koymak istemediğim mobilyaları yapmamaktı. Hala da aynı anlayıştayım. Süreçte tek zorlandığım alan iyi  işçilik konusunda çok titiz olduğum için doğru atölyeyi bulmaktı. İşin üretim kısmı oturana kadar imalat aşamasında yaşanan küçük problemler oldu, fakat bunu da zamanla çözerek ekibi oturttuk.
Nasıl bir evde büyüdün?
Çocukluğum Suadiye’de denize rıhtımı olan iki katlı, bahçeli bir evde geçti. Evimiz yarı klasik mobilyalarla döşenmişti. Ailem yurt dışına gittiğinde bir çok farklı obje ve aksesuar getirirdi ve evin dekorasyonu da sık değişirdi. Salonda hayli uzun bir masamız vardı ve hafta sonları kalabalık yemekler yenirdi. Evin bahçeye acılan çok güzel bir kış bahçesi vardı, evimizde kediler köpekler hiç eksik olmazdı. Bir çocuk için keyifli bir evde büyüdüğümü söyleyebilirim.

Tasarımcı olmaya karar verme sürecinden bahseder misin?
Küçüklüğümden beri elimde kağıt kalem çizimler yapardım. Farklı şeyler yaratma fikri hep aklımın köşesinde vardı. Değişik objeleri bir araya getirerek pratik bir şekilde oyuncaklar yaratırdım. Küçüklüğümden gelen göz ve algı terbiyesinden bugün mobilyalarımı yaratırken de faydalanıyorum. Daha sonra bu yaratıcılığımı geliştirmek için San Francisco da tasarım okumaya karar verdim. Döndükten sonra uluslararası reklam ajanslarında yaratıcı yönetmen olarak çalışırken mobilya ve dekorasyon merakım beni bu günlere getirdi.
Neyle hatırlanmak istersin?
Yaptığım özel mobilyalarla dededen toruna geçerek hatırlanmak beni çok mutlu eder.

Kimler, neler sana ilham veriyor?
60'lı ve 70'li yıllarda yapılmış mobilyalar ve yine o senelerde kullanılan malzeme ve desenler diyebilirim.
Pazarlama stratejilerin tasarımlarını etkiliyor mu?
Hayır. Tasarımlarımı sabit tutmaya, çizgim dışına çıkmamaya özen gösteriyorum. Pazarlama yapmak için beni yansıtmayan popüler parçalar tasarlamıyorum.

Gelecek nereye gidiyor, 2020 trendleri sence neler?
Daha doğal dokunuşlar ve materyaller kullanılacak, minimalist dokunuşların farklılıklar yaratacağını düşünüyorum.