X


SECOND HOME, HOLLYWOOD

image banner

Second Home girişimcilere ve yaratıcı zihinlere ortak çalışma fırsatı yaratan bir kuruluş. Girişimcilik ve ortak çalışma alanları gün geçtikçe hayatımıza daha da dahil olan kavramlardan bazıları. Bu kavramların önem kazanmasıyla da bu fonksiyonları destekleyen ve besleyen mekanlar giderek artmaya başladı.

Second Home’un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk şubesi Los Angeles Hollywood’da yakın zaman önce açıldı. Mimari tasarımını İspanya merkezli ofis SelgasCano’nun gerçekleştirdiği bu ilham verici mekan ağaçların arasına konumlanmış 60 adet oval formlu odadan oluşuyor. Radikal bir karar sonucu bütün stüdyoların tek katlı olarak hayata geçirildiği projede ağırlıklı olarak kullanılan transparan akrilik malzeme sayesinde çalışma alanları ferah ve doğayla iç içe tasarlanmış. Her bir hacmin üstünde yer alan sarı renkteki dairesel çatılar yukarıdan bakıldığında oldukça eğlenceli ve dinamik görüntüler oluşturuyor.

Kurulduğu günden bu yana insanların karşılaşacağı ve etkileşimde bulunacağı mekanlar oluşturmak Second Home girişiminin en büyük hedeflerinden biri olmuş. Mekanların arasından ilerleyen sarmal yollar birimlerin arasındaki bağlantıları sağlarken aynı zamanda mekandaki ilişkilerin geliştirilmesini de teşvik ediyor. Kapalı alanların arasında bırakılan büyük boşluklar binlerce bitki ve ağaçla doldurulmuş. Bu ağaçların büyüyüp kanopileri kaplamasıyla ortamın atmosferinin daha da etkileyici hale geleceği düşünülüyor.
Alandaki yeşillendirme ve peyzaj çalışması projenin en önemli noktalarından. 400 büyük ağaç ve 6500 bitki ekimi gerçekleştirilen proje Kaliforniya bölgesindeki en yoğun yeşil alana sahip çevrelerden biri olacak. Second Home kuruluşunun diğer projelerinde de doğa ve çevre hep ön planda tutulmuş fakat burada gerçekleştirilmesi planlanan yeşil doku ofis tarafından şu ana kadarkilerin en cesur ve hırslısı olarak tanımlanıyor. Burada yapılan şey şehire yeni bir yeşil alan kazandırmanın ötesinde bir boyutta ele alınmış. İnsanı ve doğayı merkezine alan projede ekosisteme ve çevreye bütünüyle pozitif bir müdahalede bulunmak projenin ana kaygılarından biri olmuş.

Lokasyon: Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri
Proje Yılı: 2019
Mimar: SelgasCano
Fotoğraflar: Iwan Baan
EDİTÖR: SERAY TULAY
Kaynak: designboom.com, archdaily.com, dezeen.com