X


SIRADIŞI, ZAMANSIZ, RENKLİ, GÜNCEL ve İŞLEVSEL.. DAY STUDIO'YU, YEŞİM ERÖKTEM'DEN DİNLEDİK...

image banner

Markanı 5 kelimeyle tanımla desek...?
Sıradışı, zamansız, renkli, güncel, işlevsel

Markanı oluşturma sürecinde en zorlandığın şey neydi?
Avlu markasını oluştururken aklımızda güncel bir Türk tasarım markası yaratmak ve mevcut tasarım dilinde yeni bir yer bulmak vardı. Bundan dolayı ürün koleksiyonlarını oluştururken en çok üstünde kafa yorduğumuz nokta, ürünlerin bizim kültürümüzden yola çıkan bir yandan da güncelin içerisinde yer alabilecek özgün ürünler olması ve bunu yaparken tekrarcı ve oryantalist bir yaklaşımdan uzak durmak oluyor.
Nasıl bir evde büyüdün?
Yaratıcılığın her zaman teşvik edildiği bir evde büyüdüm. Annem iç mimar ve babamla beraber sanata ve zanaate karşı ortak bir ilgi alanları var, bu ilgiyi kardeşimle bize de aktardıklarına inanıyorum.

Tasarımcı olmaya karar verme sürecinden bahseder misin?
Aslında tasarımcı olmaya dair karar verdiğim belli bir andan bahsetmek benim için zor çünkü küçüklüğümden beri bir şeyler çizmeye, ufak ürünler tasarlayıp üretmeye çalışmaya, tamirata ve sevdiğim şeyleri toplamaya meraklıyım. Bu merak benim için lisede Taşkışla’yı gördüğümde daha net bir hedef haline geldi.
Neyle hatırlanmak istersin?
İnsanları mutlu eden, merak uyandıran, kalıcı güzel ürünlerin tasarımcısı olarak hatırlanmak güzel olur.

Kimler, neler sana ilham veriyor?
En temel ilham kaynağım sanırım üretim ve malzeme. Özellikle elle imalatın her çeşidini seviyorum, eski veya antika güzel ürünlerin nasıl üretildiğini ve kimler/nasıl mekanlar için üretildiğini düşünmek ürün tasarlarken bana ilham veriyor. Yeni bir yere gittiğimde de oranın eşya kültürü, ustaların malzemeyi ele alış biçimindeki ortak incelik ve sabır ve ortaya çıkan üründeki ince düşünülmüş ama bağırmayan detaylar, ürün tasarlarken bana yol gösteriyor.
Pazarlama stratejilerin tasarımlarını etkiliyor mu?
Tüm bu süreçte önce hep ürünü düşündük, belli bir pazarlama stratejisi ile yola çıkmadık, marka olgunlaştıkça insanların belli beklentieri oluşabiliyor ancak biz her koleksiyonda aynı çizgide farklılık gösteren ürünler yapıp bunu kırmaya çalışıyoruz.
Gelecek nereye gidiyor, 2020 trendleri sence neler?
Tüketim yoğun bir dönemden, kaynak kullanımının ve ürünün çevresine olan etkisinin daha iyi planlanması gereken bir döneme geçtik. Daha kişisel, hikayesi olan ve ince düşünülmüş ürünlerin ön plana çıkHğını görüyoruz. 2020’de de bu yaklaşımın gittikçe artacağını, kullanıcısıyla daha duygusal bir etkileşime geçen ve yeniden düşünülmüş malzemeler ve üretim yöntemleri kullanılarak üretilecek ürünlere olan ilginin artacağını tahmin ediyorum.