X


Söyle söyleyebilirsen “Baumwipfelpfad!” bağum-vipfil-fat

image banner

Kara Ormanların yeni gözdesi, Baumwipfelpfad. İster yazın ister kışın yılın her mevsiminde ziyaret edilebilecek bir yer. Gezerken hem yeni bilgiler öğreniyor hem de spor yapmış oluyorsunuz.

Telaffuzu çok zor olan bu Almanca kelime Baumwipfelpfad, aslında bir tür 'ağaç tepesi yürüyüş yolu' anlamına geliyor. İngilizcedeki karşılığı ise Treetop Walk ya da Canopy Way.

Fotograf: Baumwipfelpfad web sitesinden alınmıştır.

Fotograf: Baumwipfelpfad web sitesinden allınmıştır.

Bu görkemli ağaç ile konstrüksiyonun yapılmasının mimari öneminden önceki amacı eğitim ve doğa için farkındalık oluşturmak. 4,7 Milyon Euro yatırım ile yapılan bu doğal aktivite merkezi çevre bilincini artırırken aynı zamanda turizmi ve gastronomiyi de olumlu yönde geliştiren imkanlar sunuyor. Yılda ortalama 1,5 milyon ziyaretçiye kapılarını açıyor.

 Fotograf: Baumwipfelpfad web sitesinden alinmistir.
Baumwipfelpfad toplam 1.250 metre uzunluğa ve 40 metreye kadar yüksekliğe çıkan bu eğlenceli yürüyüş yolu, sayısız öğrenim ve deneyim istasyonu ile donatılmış. Yürürken yakın çevredeki ağaçları, hayvanları, böcekleri ve doğaya ait birçok ilginç bilgi ile karşılaşıyorsunuz. Çeşitli didaktik istasyonların yanı sıra denge kirişleri gibi deneyim istasyonları da oldukça eğlenceli.

Buna ek olarak çocuklar için, daha da açıklayıcı anlatan bir çizgi roman yol boyunca devam ediyor. Gözetleme kulesindeki rampa dahil olmak üzere tüm yol engelsiz olacak şekilde tasarlanmış. Düz köprü yürüyüş yolundan kulenin en üst noktasına erişim ise hafif eğimli bir rampa ile oldukça kolay. Tabi bu gezinin en eğlenceli bölümü ise, yukarı çıkıp muhteşem kara orman manzarası eşliğinde ciğerlerinizi temiz hava ile doldurduktan sonra kulenin ortasından aşağıya inen kaydırağa binmek. Evet, bu 55 metre uzunluğundaki sarmal kaydırak büyükler için.

Fotograf: Meric Selzer

Fotograf: Meric Selzer

Yürüyüş boyunca yer alan bilgi panoları, Kara Orman'daki yaşamı tanıtıyor. Yerel ağaç türlerini ve farklı yaşam koşullarını, ormanın ilkel florasının kalıntılarını ve Kuzey Kara Orman tatil bölgesini sergiliyor. Görüp dokunarak, ya da koklayarak doğa ile ilgili bir çok konuda ilginç bilgiler edinebilirsiniz. Örneğin koku yoluyla cam ağacı çeşitleri ve cam balı.; duyarak etraftaki kuş türleri, dokunarak ormandaki hayvanların çeşitleri...

Fotograf: Meric Selzer

Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer

Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Meric Selzer
Fotograf: Michael Selzer

Toplam uzunluk: 1.250 metre
Yürüyüş uzunluğu: 630 metre
Kuledeki köprünün uzunluğu: 620 metre
Kule yüksekliği: 40 metre
Gözlem platformunun rakımı: deniz seviyesinden 804.5 metre yükseklikte
Yürüme yüksekliği: 20 metreye kadar
Tünel kızak erişim yüksekliği: 25 metre
Kullanılan kereste: Douglas köknar, karaçam
Kullanılan kereste miktarı: 1.100 m³
Kullanılan vida sayısı: 105.000
Yatırım: 4,7 Milyon €
Mimar: Josef Stöger

Baumwipfelpfad, kasım ve aralık aylarında birkaç gün dışında tüm yıl açıktır ve açılış saatleri günün mevsimlerine göre ayarlanır. Kara ormanlara gelme imkanı bulursanız bu eğlenceli yürüyüş keyfini kaçırmayın. Özellikle dolunay yürüyüşlerine denk getirebilirseniz ne ala.