X


TIANJIN BINHAI CULTURAL CENTER

image banner

Çin’in doğusunda yer alan Tianjin son yıllarda önemli mimari projelerin gerçekleştirildiği gözde bir yerleşim merkezi. Binhai Kültür Merkezi de Gmp Architects’in bu bölge için tasarlamış olduğu karakteristik ve özgün mimarisiyle dikkat çeken bir yapı. Bir şemsiye altında bulunan farklı kültür yapıları fikrinden ortaya çıkan masterplanda bu fikri destekler nitelikte yapılara giriş meydanındaki kanopiler özel olarak ters şemsiye formunda tasarlanmış.Son yıllarda Çin’in büyük şehirleri inanılmaz bir büyüme ve gelişme içerisinde. Bu gelişim ise çoğu zaman kenti ve bölgeyi destekleyecek mimari projelerle besleniyor. 2010’dan bu yana da Çin’in Liman şehirlerinden Tianjin’deki üç caddeyi birleştiren Binhai yeni bölgesi gözde gelişim merkezlerinden biri olmuş. Bu yeni bölgede uluslararası mimarlar tarafından gerçekleştirilmiş beş adet önemli proje yer alıyor.Gmp’nin alandaki kentsel tasarımdan ve modern sanatlar müzesinin tasarımından sorumlu olduğu bölgede diğer yer alan dört proje ise MRDV, Bernard Tschumi, Revery ve Hua Hui gibi dünyaca ünlü ofisler tarafından hayata geçirilen kültür yapıları projeleri olmuş.

Yapıda müze, sergi mekanları, ve etkinlik binaları 330m uzunluğunda ve 25m derinliğindeki kuzey-güney yönlü aksın iki tarafına yerleştirilmiş. Daha kısa olan 60m uzunluğundaki doğu-batı aksında da gösteriler ve geçici sergiler için oluşturulan bir meydan yer alıyor.

Bölgedeki ana meydana girişte bulunan 30m yüksekliğindeki ters şemsiye formundaki kanopileri taşıması için 26 adet çelik ayak bulunuyor. Bu ana meydan iki kattan oluşuyor. Üst kat bölgedeki farklı kültür binalarını birbirine bağlarken, cadde kotunda ise alışveriş ve yemek için alanlar yaratılmış. Bu iki kotu bağlayan sık konumlanmış merdivenler sayesinde de ziyaretçilere hem yatayda hem düşeyde rahat bir şekilde bölgeyi keşfedebilme imkanı sunuluyor.

Gmp’nin ortaklarından Stephan Schutz tasarım hakkındaki açıklamasında bu projenin aslında tam anlamıyla bir deney olduğunu ve 2012’de tamamlanan Tianjin Kültür Merkezinin aksine bu yapıda farklı kültür yapılarını birbirine bağlayan geniş bir park oluşturulmasının öneminden ve farklılığından bahsetmiş. Binhai’de hayata geçirilen ve kültür şehri olarak adlandırılabilecek bu yeni alan mimarinin bir bölgenin kalkınmasında ne denli önemli bir unsur olduğunu kanıtlar nitelikte.

Mimar: Gmp Architects
Lokasyon: Tianjin, Çin
Proje Yılı: 2017
Fotoğraflar: Christian Gahl
Kaynak: archdaily, gmp architects
EDİTÖR: SERAY TULAY