X


TOKYO STARBUCKS RESERVE ROASTERY BY KENGO KUMA

image banner

Dünyaca ünlü Japon mimar Kengo Kuma tarafından tasarlanan ve dünyanın en büyük Starbucks’ı olma özelliğine sahip Tokyo Starbucks Reserve Roastery kapılarını kısa zaman önce açtı. Son zamanlarda ziyaretçilerine sunduğu kahve deneyimini daha da özelleştirmek amacıyla dünyanın değişik noktalarında açılan Starbucks Reserve mağazaları, mimari tasarımlarıyla da dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Tasarım sürecinde mimar seçimi gibi diğer çoğu faktörde de lokallik ve geleneksellik en önemli unsurlardan olmuş. Yerel bir malzeme olan hafif ahşabın cephedeki uygulamasını yine bölgenin ustaları gerçekleştirmiş. İç mekandaki ahşap dokulu tavan kaplama malzemeleri de origami sanatından ilham alınarak farklı boyutlardaki üçgen formlardan oluşturulmuş. Lokal olan ahşap malzeme, yine geleneksel yöntemlerle eskimeye dayanıklı hale getirilmiş. Yer ve duvar için tercih ise düz gri renk olmuş.

Tokyo Starbucks Reserve Roastery’de mağazaya girildiği andan itibaren iç mekanın ferahlığı dikkat çekiyor ve açık yerleşim planı sayesinde ziyaretçiler kahvenin öğütülme ve demlenme aşamalarını gözlemleyip seçim yapabiliyorlar. Tasarımın bir önemli ilham kaynağı da Meguro Nehri kenarında bulunan kiraz çiçeği ağaçları olmuş. Bu çiçeklerin soyutlanarak bakırdan oluşturulmuş bir versiyonu orta alanda bulunan dev kahve fıçısının etrafını süslüyor.4 kattan oluşan yapı diğer çoğu Starbucks’tan farklı olarak farklı fonksiyonları da içerisinde barındırıyor. 1. Kat Japon çaylarına ayrılırken 2. katta ise espresso martini gibi kahveli tatlar barındıran bir kokteyl barı bulunuyor. Son kat ise Amu adında bir toplanma mekanına ev sahipliği yapıyor. Workshoplar ve toplantıların gerçekleştirilebileceği bu ortak alanda ileride kahve bazlı işlerin eğitiminin verilmesi de planlanıyor.
Son dönemde oldukça popülerleşen dünyaca ünlü markaların yeni girişimlerinde ünlü mimarlarla iş birliği yapmasının çok güzel bir örneği olan Tokyo Starbucks Reserve Roastery’de Kengo Kuma’nın ve dolayısıyla Japon mimarisinin ince izlerini, detaylarını görmek mümkün.

Proje Yılı:2019
Lokasyon: Tokyo, Japonya
Porje Mimarı: Kengo Kuma
Fotoğraflar: dezeen, courtesy of Kengo Kuma
Kaynak: dezeen, designboom

EDİTÖR: SERAY TULAY