X


TÜYLER ÜRPERTEN HİKAYENİN MİMARİYE MİRASI, WATERLOO ANIT MÜZESİ

image banner

Waterloo Muharebesi 16-18 Haziran 1815 tarihlerinde gerçekleşen, Fransa İmparatoru Napolyon'un mutlak yenilgisiyle sonuçlanan ve Avrupalı güçler arasında 23 yıldır süren silahlı mücadelenin sonunu getiren muharebedir. Belçika'daki Brüksel yakınlarında gerçeklesen bu savaşın tarihte önemi büyük. 1.000'den fazla kişi öldü ve 33.000 kişi yaralandı. Yirminci yüzyıl öncesi Avrupa savaşlarının en büyük ve en kanlı olanlarından biriydi. Fransa monarşisinin yeniden kurulduğu bu muharebe sonrasında, her şeyini kaybeden Napolyon 1821 yılında öleceği Saint Helena Adasına sürgüne gönderildi. Savaş alanı ise daha sonra anıt ve müze olarak ziyaretçileri ile buluşacaktı.
Müzenin en ilginç kısmi 40 metre yüksekliğindeki Lion´s Mound. Hollanda kralı 1.William tarafından 1826´da yaptırılan bu anıt tepesine ulaşmak için 226 basamak çıkmanız gerekiyor. Asansör imkânı yok, yaşlı genç demeden herkes merdivenleri çıkıyor. Anıt tepesi Savaşta hayatını kaybeden askerlerin kemikleriyle yükseltilmiş. Tüyler ürperten bu his ile basamakları çıkıp tepede muazzam bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.
Waterloo´da benim en çok hoşuma giden, inşaatı üç yıl süren ve 2015´de acılan Memorial 1815 müzesinin çevre dostu mimarisi. Ortalıkta görünür bir bina yok, binanın formu değil de mimarin bakış açısı ve yaklaşımı beni etkileyen. Orijinal üniformaların ve savaş eşyalarının sergilendiği müze binası, savaş alanı hissini ve tarihi hiç bozmamak için yerin altında. Yukarıdan bakılınca dikdörtgen bir gölge olarak fark edebiliyorsunuz cam çatısını, fakat yatayda tüm acılardan anıt tepesini görmenize engel olan hiç bir başka sonradan yapılmış bina yok. Müzenin mimari Brüksel merkezli Baei,  Le Bureau d’Engineering et d’Architecture Industrielle.
Devamında Panoramik savaş resmini görmek için The Panorama´yi geziyorsunuz. 110 metre uzunluğunda 12 metre yüksekliğinde 360 derece sizi savaşın tam ortasına çeken bir resim. Panorama 1912 yılında ünlü bir ressam olan Louis Dumoulin tarafından boyanmış devasa dairesel bir tuval. Özel ses ve isik efektleri ile birlikte  o zamanların kokusunu da yaratmaya çalışmışlar. Yanan evlerin, patlayan bombaların kokusu sembolize edilmiş. Resme baktıkça her seferinde tüyler ürperten yeni kareler görüyorsunuz. Waterloo Savaş Alanı ve panoramik resim sergisi, UNESCO Dünya Kültür Mirası alanlarının geçici listesinde. Şuan müze yılda 300,000 ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor.