X


ÜLEMISTE TERMINAL BY ZHA

image banner

Tallinn, Estonya’da yapılacak olan yeni terminalin tasarımı için açılan yarışmayı kazanan ofis Zaha Hadid Architects oldu. ‘Baltık Tren Hattı’ Tallinn’den Litvanya-Polonya sınırına kadar gitmesi planlanan 870km uzunluğundaki bir güzergah. Lokal ofis olan Esplan ile tasarlanan Ülemiste Terminal’i Baltık hattının başlangıç noktası olacak ve Tallnin, Riga, Vilnius’u Avrupa hızlı tren ağı ile bağlayacak. Tamamlandığı zaman kamusal bir yaya köprüsüyle şehir otobüslerini, tramvayı, tren hatlarını ve yakındaki havalimanını birbirine bağlayacak.

Yarışmanın önerilecek tasarımlardan ana isteği ve beklentisi sürdürülebilir, yaya dostu bir ulaşım yapısı ortaya çıkarılabilmesi olmuş. Önerilen projede de istasyon birçok farklı fonksiyonu birbirine bağlayan dev bir köprü olarak düşünülmüş. Yapının formu da bağlama ve birleştirme hedefini gerçekleştirmek için oluşturulan sirkülasyon rotaları sonucunda ortaya çıkmış.
Projenin tamamlanma tarihi henüz gizli tutuluyor; fakat oldukça kapsamlı ve büyük ölçekli olan tasarımın en efektif şekilde ve etaplar halinde tamamlanabilmesi adına ofis modüler bir strüktür önermiş. Bu şekilde farklı fazlarda gerçekleştirilecek projenin varolan hatların çalışmasını minimum oranda etkileyeceği öngörülüyor.
Zaha Hadid Architects geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetmiş olan Irak asıllı mimar Zaha Hadid tarafından 1980 yılında kurulmuş olan, dünyanın birçok yerinde yenilikçi ve ikonik tasarımlara imza atmış bir ofis. Zaha Hadid’in vefatından itibaren ofis Patrik Schumacher tarafından yönetiliyor. Tasarım anlayışlarında farklılıklar olsa da bu öneride de görüldüğü üzere ofisin imzası haline gelmiş formlar ve tasarım dili hala korunuyor. Tallinn için çok önemli bir adım olacak olan bu ulaşım yapısı ofisin Estonya’da yürüttükleri tek proje de olmayacak. ZHA aynı zamanda 2017 yılında kazandıkları yarışma sonucu başladıkları Tallinn Limanı’nın masterplanını da gerçekleştiriyor.

Proje Yılı: 2020-…
Lokasyon: Tallinn, Estonya
Mimar: Zaha Hadid Architects, Esplan
Fotoğraflar: Renders by ZOA Studio, Courtesy of ZHA
Kaynak: archdaily.com, designboom.com
EDİTÖR: SERAY TULAY