X


‘UNIC’ RESIDENTIAL BUILDING

image banner

2004 yılında kurulan, Beijing merkezli MAD Architects özellikle Asya bölgesinde son yıllarda gerçekleştirdiği projeler ile mimarlık dünyasının dikkatinin üzerinde olduğu bir ofis. MAD Architects’in Avrupa’da gerçekleştirdiği ilk proje olacak olan ve bir noktada ofisin anlayışının Avrupa’ya açılışını simgeleyen konut fonksiyonlu yapı ‘UNIC’ ise tamamlanmak üzere. Beijing merkezli ofisin yerel ofis olan Biecher Architectes ile birlikte gerçekleştirdiği bu 13 katlı konut projesi dalgalı cephesiyle çevresindeki yapılardan ayrışan, MAD Architects’in yapılarında görmeye alışık olduğumuz kıvrımlara ve formlara sahip bir tasarım anlayışı ortaya koyuyor.
MAD açıklamasında Paris apartman tipolojilerinde görmeye alışık oldukları strüktürel Haussman tarzının aksine bu tasarımda ilhamın doğa ve kentsel çevre olduğunu söylüyor. Modern şehirlerde artık sıkça karşımıza çıkan yerden ve doğadan kopuk, düşey yönde kontrolsüz uzayan yapılara karşı bir düşünce olarak bu yapı planlamasında doğal alanlara çokça yer verildiğini de ekliyor. UNIC adı verilen yapıda üst ve orta sınıfa hitap eden konutlar yer alacak. Her dairede yer alan farklı büyüklükteki balkonların özellikle üst katlarda bulunanlarından eşsiz Paris manzarası deneyimlenebilecek.

Teraslanmış balkonların bazıları yeşillendirilerek, yapının hemen yanındaki Martin Luther King parkına gönderme yapacak. Aynı zamanda bu teraslamalar ve yeşil balkonların apartman kulelerinde yaşayan insanların dış ortamla kurdukları bağı güçlendireceği de öngörülüyor. Tamamlandığında yapıda konut fonksiyonuna ek olarak ticari alanlar, restoranlar ve bir anaokulu yer alacak. Yapıdan şehir merkezine ulaşmayı sağlayan metro istasyonuna da direk geçiş imkanı bulunacak.
‘UNIC’ ofisin deyişiyle toplumla kurulan ilişkiyi güçlendirirken, çevresinin mimari ve ticari anlamdaki gelişimini de gözler önüne serecek. Aynı zamanda da çağdaş bir vizyonla doğanın kentsel çevreye nasıl entegre edilebileceğini göstermiş olacak. MAD Architects’in kurucusu olan Ma Yansong’un mimarinin etkilenmesi gereken en önemli unsurun doğa olması gerektiği görüşünü destekleyen fikirler ortaya koyan yapının eylül ayında tamamlanması bekleniyor.


Proje yılı: 2019
Lokasyon: Paris, Fransa
Mimar: MAD Architects, Biecher Architectes
Fotoğraflar: Jared Chulski
Kaynak: dezeen.com
EDİTÖR: SERAY TULAY