X


VİTRA KAMPÜSÜ SCHAUDEPOT BİNASI

image banner

Schaudepot binasi, Mimari Herzog & de Meuron, 2016

Schaudepot, Weil am Rhein şehrinde bulunan Vitra Kampüsüne 2016 yılında katıldı. Bilenler bilir Vitra Kampüs birden çok ziyaret edilmesi gereken bir mimari gösteri alanı gibidir. Şimdi bu sıklık Schaudepot ile daha da arttı. Vakit ve imkan bulup burayı gezmeye gittiğinizde telefonunuza “İsviçre’ye” “Fransa’ya” ve “Almanya’ya” hoş geldiniz mesajları gelecek, şaşırmayın. Kampüs alanı bu üç ülkenin tam sınırında Almanya’da bulunuyor.

Schaudepot binasının içten görünüşü-1

Kampüs alanı tüm gün boyunca her yaştan ve her meslek grubundan ziyaretçinin severek vakit geçirdiği bir tasarım bahçesi gibi. Zaha Hadid, Frank Gehry, Richard Buckminster Fuller, SANAA ve Álvaro Siza gibi diğer dünyaca ünlü ve çok başarılı mimarın binalarının yanı sıra genel ziyaretçi ortalamasının en çok gezdiği VitraHaus (2009) ve Schaudepot (2016) İsviçreli mimari grup Herzog & de Meuron´a aittir.

Schaudepot binasının içten görünüşü-2

Mobilya dünyasını şekillendiren en önemli çağdaş tasarımlar bu müzede sürekli olarak sergileniyor. Vitra Tasarım Müzesi toplamda 20 000 ürünü, 7000 mobilya 1000 den fazla aydınlatma tasarımı içeriyor. Charles & Ray Eames, Verner Panton ve Alexander Girard gibi öncü tasarımcının eserlerinin orijinalleri ve paha biçilmez ilk prototipleri bu müzede sergileniyor. Sanat, tasarım ve mimarlık öğrencilerinin mutlaka tanışması gereken bir koleksiyon. Bir dönem sanat tarihi dersinden daha verimli ve kalıcı olacağı da kesin.

Kampüsün 1989´da Frank Gehry tarafından tasarlanan ana müze binası süreli ve çok çeşitli sergilere hayat veren bir müze iken, Herzog & de Meuron´un en yeni binası Schaudepot çağdaş mobilya tarihini orijinal örneklerle anlatan arşiv niteliğindeki sürekli bir sergiye yer veriyor. Frank Ghery’nin diğer önemli müze tasarımı İspanyadaki Guggenheim ve Herzog & de Meuron ´un Londra’daki Tate Modern.

Schaudepot müze sergi alanı 1600 metrekare olup 3 ana bölümde konumlanmıştır. Giriş katında bulunan 400´den fazla çağdaş mobilya 1800´lerden günümüze kadar geniş bir koleksiyonu sergiliyor. En eskisi Michael Thonet tasarımı 1830´ların Bugholz (bükülmüş ağaç) sandalyeleri ve ikonik mimar ve tasarımcılar Le Corbusier, Alvar Aalto or Gerrit Rietveld´ in modern mobilyaları yer alıyor.

Alt katta bulunan süreli sergide üç boyutlu yazıcı ile hazırlanmış minik objeler ve işlevleri anlatılıyor.

VitraHaus binasi, Mimari Herzog & de Meuron, 2009

Stool 60,  Alvar Alto,                                               Paimio Chair,  Alvar Alto, 1932

Thonet sandalyeler (Bugholz)

Rocking Chair No.1,  Gebrüder Thonet, 1885

Argyr, Charles Rennie Mackintosh, 1897               for Tempe a Pailla, Eileen Gray, 1932

Kronolojik olarak yerleştirilen bu mobilyalar, çağdaş mobilya tasarımlarının teknik buluşlar ve dönemsel diğer faktörler nedeniyle estetik olarak nasıl bir değişime uğradığını en basit şekilde gösteriyor. Her bir sandalye, onu oluşturan malzemelerin birleşimi, üretim tekniği, kullanım ihtiyacı, ebat ve rahatlık derecesi ile tümüyle başka bir ürüne dönüşüp, tasarlandığı dönemi temsil ediyor.

Barcelona Chair, Ludwig van der Rohe, 1929

Marshmallow love seat, Irving Harper, 1954

Binanın mimarına hayran kalmamak mümkün değil. Diğer önemli eserleri Hamburg Elbphilharmonie, Munich Allianz Arena, Londra Tate Modern ve Pekin Ulusal Stadyumu.

HAZIRLAYAN: MERİÇ SELZER / TASARIMCI