X


WORLD’S FIRST INTERNATIONAL CABLE CAR CONNECTING CHINA AND RUSSIA

image banner

UNStudio Gothenburg ve Amsterdam’daki teleferik istasyonları tasarımından sonra bu kez de dünyanın ilk sınır geçecek olan uluslararası teleferik istasyonu tasarım yarışmasını kazandı. Teleferikler Blagoveşçensk (Rusya) ve Heihe (Çin) arasında yolcu taşıyacak. Tasarım kapsamında aynı zamanda Rusya tarafında bir terminal yapısı yer alacak.

UNStudio kurucusu Ben Van Berkel’in heyecan verici proje ile ilgili sözleri şöyle: ‘ Amur Nehrinin doğal sınırını geçerek, Blagoveşçensk- Heihe arası çalışacak olan teleferik, dünyanın ilk iki ülkeyi ve kültürü birbirine bağlayan teleferik projesi olacak. Teleferik ile yolcu taşınması sürdülebilir, oldukça hızlı, güvenilir ve efektif yeni bir toplu taşıma sistemi olması açısından oldukça önemli.’
Beyaz rengin ve saydamlığın ön planda olduğu terminal yapısının ilhamı kışın buz tutan Amur Nehri’nden gelmiş. İki şehir arasında ticaret ve sosyal bağ anlamında önem taşıyan bu nehir tasarımda çok önemli bir referans noktası olmuş. Terminal lokasyonu gereği Blagoveşçensk ve Heihe arasında görsel bir ilişki de kuruyor. Bu görsel ilişkiyi öncelikle Heihe’ye karşı kademelendirilmiş platformlarıyla, sonrasında da Blagoveşçensk şehrine varış platformunda manzarayı çerçevelemesiyle sağlıyor.
Blagoveşçensk’teki yeni kamusal meydan şehir için kültürel anlamda yeni bir odak noktası yaratacak. Şehri nehir ile bağlayacak olan alan, performanslar ve etkinlikler için yeni mekanlar yaratarak bölgeyi bir üst kademeye taşıyor. Terminal binası açık ve karşılayıcı bir üslupla şekillendirilmiş. Ziyaretçiler tek bir bağlantılı rota ile ticaret ve eğlenceye ayrılmış alanların keyfini çıkararak kalkış platformuna yönlendiriliyor. Binanın iç sirkülasyonu ise dışarıya yansıyor ve böylelikle projedeki kültürel ve ticari programlar Blagoveşçensk halkının kullanımına sunuluyor.
Yapının formu aynı zamanda parkın terminalin çatısına kadar yükselmesine imkan tanıyor. Teraslar ve platolar kademelendirilmiş kentsel yeşil alanlar görevi görürken sanat eserlerinin ve heykellerin sergilenebileceği alanlar yaratıyor. Yapıdaki yeşil alanlar terminal ve nehir arasında olması önerilen park ve varolan park ile doğal bir şekilde karışıyor.

 

Lokasyon: Blagoveşçensk, Rusya
Mimar: UNStudio
Fotoğraflar: Courtesy of PYXID
Kaynak: archdaily.com , dezeen.com
EDİTÖR: SERAY TULAY