X


YARATICI, YENİLİKÇİ, SIRADIŞI, DOĞAL VE ÇILGIN... designmixer TİJEN SAMURAY...

image banner

Markanı 5 kelimeyle tanımla desek...?
Yaratıcı, yenilikçi, sıradışı, doğal, çılgın

Markanı oluşturma sürecinde en zorlandığın şey neydi?
Hiç olmadı diyebilirim. Marka oluşmadan önce, ülke içinde tasarım ve tasarımcı kimliklerini oturtmakla çok uğraştım. Üretimle tasarımı hep, beraber götürmeye çalıştım. Genel bir fikir olarak, elle tutulur ürünü satin alıp tasarımı da hediyesi olsun anlayışı vardı ve bu tasarımcı olarak mücadele ettiğim önemli bir konuydu. Ama şimdi bu noktada öyle bir ürün gamı oluşturduk ki tasarım işimizin en önemli katma değeri ve ayrışıtılamayacak bir parçası dolayısı ile eskisi gibi tasarımın pazarlığını yapömak durumunda kalmıyorum. Bu tabi bilinçli olarak geliştirdiğim  bir iş tipiydi. Yabancı markalar bunu çok güzel başarmışlar, biz de benzer bir yol izledik.

Nasıl bir evde büyüdün?
Ben üçüncü ve biraz da sürpriz gelen çocuğum ailede. Ağbimle 11, ablamla 15 yaş farkım var. Biraz el bebek gül bebek büyüdüm. Ablam ressam. Sanata ilk adımım onun yağlı boyalarını aşırarak başladı. Ablamın resim  malzemeleri ile bir sürü şey yapardım. Abim de fizik mühendisidir. Ondan da analatik yaklaşımı öğrendim . Babamla beraber hep matematiksel düşünmeye yönlendirdiler beni. Hatta ilk önce İstanbul Üniversitesini matematik bölümünü kazanmıştım, matematik konusunda bayağı kuvvetliydim. Ama yaratıcı bir şey yapma  isteğimle aynı sene Güzel Sanatlar’ı kazanarak geçiş yaptım. Babam çok üzüldü bu duruma fakat ben ne istediğimi hep biliyordum. O nedenle de, benim kararım olduğu için, her türlü zorluğuna dayandım. 25 sene sonunda sadece tasarımla uğraşır hale geldim.

Evde bana çılgın derlerdi ve zevksiz olduğumu düşünürlerdi. Annem çok şık, süslü bir kadındır. Ben de hep alakasız şeyler giyinen protest bir tiptim. Annem beni rezil ediyorsun derdi. Ailede espri konusu oldum ama sonunda herhalde kabul ettiler…

Tasarımcı olmaya karar verme sürecinden bahseder misin?
Çizmeyi öğrendiğimden beri evin planlarını çizerdim. Ölçüleri kafadan atarak evin projesini çizerdim devamlı. Kafamın bir tarafında tasarımcı olacağımı biliyordum. Gece uyumadan önce şöyle bir oyun yapmıştım kendime, evimi yeniden tasarlamak… Bütün evin mobilyalarını renklerini değiştirerek uykuya dalardım. İçimde kendimi bildim bileli  olan bir dürtüydü tasarım…

Neyle hatırlanmak istersin?
Yaptığım güzel işlerle, enerjimle, farklılığımla, ve dünyanın hiç gidilmemiş yerlerine yaptığım ziyaretlerde tanıştığım farklı kültürlerden insanlara verdiğim ilhamlar ile kurduğum güzel ilişkilerle ve insanların düşünce sistemlerine katacağım unutulmaz deneyimlerle ve projelerimle tanınmak isterim.

En büyük hayalin?
Farklı kıtalarda yaşayan birbirinden bambaşka yaşam tarzı olan kabilelerle ile proje yapmak...

Kimler sana ilham veriyor?
Farklı kültürler en çok ilham veren çünkü hepsinin kendine has bakış açıları var. Orjinallik bana ilham veriyor. Kendi çocuğum olduktan sonra bunu daha çok anladım, hiçbir şeyden etkilenmeyen saf duyguları var onları. Çocuklardan çok etkileniyorum. Farklı kültürlerin, ana, esas, geleneksel his ve deneyimlerinden etkileniyorum ama onları sofistike bir şekilde ortaya çıkarmayı seviyorum. Lüks kavramının da anlam değiştirdiğini düşünüyorum. Bilgi birikimi, estetik anlayış ve orjinalliğin lüksü hoşuma gidiyor. Çıkardığın çok güzel bir ürünün geniş kitleler tarafından paylaşılabilmesi ve bu tarz deneyim yaşamamış insanları şaşırtabilmek bana en çok ilham veren konu diyebilirim. Zıtlıkların şaşırtıcı uyumu ve farklı karışımlar ile gelen ilginç yorumlar bana müthiş ilham veriyor.

Pazarlama stratejilerin tasarımlarını etkiliyor mu?
Pazarlama da bir çeşit tasarım. Farklı olanı yapabilmek ve fakat orijinalliği ile ürünü satışa sunabilmek ve uygun pazarı yakalayabilmek. Biri ürün tasarımıyken diğeride satış tasarımı. Bu bir çeşit ön görü, cesaret, vizyon ve uygulanabilir bir pragmatik bir yol. İkiside birbirinden ayrılmaz iki parça.

Kendi içinlerinde organik bir bağ oluşturuyorlar. Üretim ve tasarım el ele yol aldığından ve tasarım kalitemizden ödün vermediğimizden, aşağı çekici bir Pazar stratejisi oluşturmaya markamı zorlamadığımdan konuyla ilgili zorlanmıyorum. Örneğin, tasarımımız yüksek kalitede olup, üretimimiz düşük olsa bu piyasada var olamazdık. Kurduğumuz organik bağ ve bilinçli paralellik kendi içinde işin gelişmesine imkan verdi, bundan farklı bir strateji oluşturmamıza da gerek kalmadı.

Bir diğer konu da çalıştığımız insanlara, iş birlikteliklerimize çok dikkat ediyor olmamız. Sektör olarak şanslıyız, çok başarılı iç mimar ve mimarlar var çalıştığımız. Daha önce tekstil sektöründe çalıştığım için bu iki sektörü  kendi içinde karşılaştırıyorum. Eğitimli, gezen gören, yaşam kalitesine önem veren  insan birikimi bu sektörde büyük avantaj. Daha vizyonları açık, eğitimli, estetik anlayışlarını müşterilerine de yansıtmak istiyen bir kitleden bahsediyoruz. Bu kitleye elimizden gelen her tür hizmeti vermeye çalışıyoruz ki sonuçta beraberce güzel projeler yaratabilelim.

Gelecek nereye gidiyor, 2020 trendleri neler?
Günümüzde Trendler çok birbirine girmiş durumda. Herşey den bir trend oluşturulabilir durumdayız neredeyse. Ama bazıları uzun soluklu, bazıları ise kısa soluklu oluyor.

Şu an trendleri yöneten ana faktörün yaşam stili olduğu kanısındayım… Trendlerde giyim sektörü hızında giden mekansal uyarlamalar, dekorasyon sektöründe  kendini trend renkler ve malzemeler ile öne çıkartıyor. Baktığımızda yaşam stili olarak çok hızlı değişen trendler yok. Gene urban living var, gene  Jungle konsepti var örneğin. “Jungle hala bitmedi mi?” deniliyor. İnsanlar şehrin beton görünümünden, griliğinden bıktıkları için doğaya dönme dürtüsü bir özlem trendi esasında. İnsanlar haklı olarak yaşadığı mekanlara, doğayı yaşadıkları mekan içine taşımak istiyorlar. Bu trendin adı; bugün jungle olur sonra botanik, English garden veya başka bir isim alabilir.

Doğanın çeşitli elementleri; çiçekler, böcekler, yeşillikler bir yaşam stili ve renk tonları isimleri değişerek uzun yıllar tekrar tekrar pazarlanacak, alıcı kitlesi bulacak.

Şu an projelerimizde örneğin dijital baskı teknolojisi kullanıyoruz ama belki yarın ürünlerimiz 3d mapping teknolojisi ile evlere girecek ve ortam sesini, kokusunu da görsel tasarım ile değiştirerek bütün ortamın verdiği his üzerinde oynanabilecek . Teknolojinin  getireceği yenilikler ile bu konseptler yeniden yorumlanarak heyecan verici, şaşırtıcı sonuçlar ile karşımıza çıkacak ve kitleleri  yepyeni lüks kavramlarına, özenilecek yaşam stillerine sürükleyip duracak.