X


YIWU GRAND THEATER

image banner

MAD Architects tarafından Çin’de tasarlanan, 2020 yılında inşaatı başlayacak olan Yiwu Grand Theater cam yelkenlilerden oluşturulan çatısı ve etrafını çevreleyen su ile nehirde yol alan bir tekne izlenimi uyandırıyor. 2018 yılında Zhejiang bölgesini ticaret merkezi olmanın üstüne taşıyarak bir kültür bölgesi haline getirmek üzere açılan yarışmayı kazanan ofis MAD Architects olmuş.
2004 yılında Ma Yangsong tarafından Pekin’de kurulan, şimdilerde Los Angeles, New York ve Roma’da ofisleri bulunan MAD Architects tasarımlarında ilhamını genellikle doğadan ve yerel çevreden almayı tercih eden bir ofis. Bu doğrultuda yapının tekne benzeri formunun fikrini besleyen ana kaynak 2. yüzyılda geliştirilen ve hala kullanılmakta olan Çin gemileri (Chinese junk) olmuş. Dikkat çekici tasarım Dongyang Nehri’nin Zhejiang yerleşim bölgesine uzandığı bölgede konumlanacak. Yapının iki adet ana tiyatro, konferans salonu ve geniş bir meydana ev sahipliği yapması bekleniyor.

Ofisin açıklamasına göre arka plandaki dağlar, doğa, altında bulunan su ve kendisinin tekne benzeri formu ile bu yapı lokal çevreye adeta cevap veriyor. 1600 ve 1200 kişi kapasiteli iki ana salonun çatıları yarı transparan cam panellerle kaplanacak. Bu yarı transparan panellerin ipeksi ve ince yapısı sayesinde rüzgarda hareket ediyormuşçasına dinamik bir algı yaratacağı düşünülüyor. Gölgelik vazifesinin yanı sıra iç mekandaki alanların doğal ışık alımını optimize eden paneller kış aylarında ise sera etkisi yaratarak iç mekanların ısınmasına yardımcı olacak.
Adada yer alan kompleks, şehrin yeni kültür merkezi ve kamusal alanı olarak düşünülmüş. Nehrin iki kıyısından da ulaşılabilecek olan alanda farklı yakaları bağlamak için bir adet araç ve bir adet de yaya köprüsü yapılacak. Tasarımın sahibi MAD’in açıklamasına göre Yiwu Grand Theater şehrin yeni mimari anıtı olacak ve yaşayanlara nehir kıyısı algısını başka bir perspektiften hissettirecek.

Lokasyon: Zhejiang, Çin
Proje Yılı: 2020
Mimar: MAD Architects
Fotoğraflar: Courtesy of MAD Architects
Kaynak: dezeen.com, designboom.com
EDİTÖR: SERAY TULAY