X


image banner

KELİMELERİN PEŞİNDE...

İREM BAŞER

İ deal              Aranılan
R uh               Kaybedilmemesi gereken
E v                 Ait olduğum yer
M ilano         Keşif

B aşarı          Göreceli
A kıl              Kıymetli
Ş ekil            Fonksiyon ile bağlantılı
E zgi              Melodi
R itim            Sacha

KEREM ERÇİN

K ahraman    Değeri geç anlaşılan
E fsane          Kandırmaca
R enk             Ruhumu besler
E zber            Anlamak daha önemli
M ucize          Gözümle görmem gerekli

E ğlence         Keşfetmek
R ahat             İstediğim yerde olmak
Ç aba              Sarf ederim ama göstermem
İ deal              Tamamlamaya ömrüm yetmez
N az                Huyum değil

MAHMUT KEFELİ

M uzip               Ciddi
A cemi               Hepimiz başta acemiydik
H ikaye              Konsept         
M esafe             Kararlı olmak
U sul                  Muhakkak
T ahammül        Azalıyor

K anape            Çok var          
E go                   Kararında olmalı
F ark                  Konsept - yine
E mpati             Kesinlikle olması gereken bir şey
L ego                 En sevdiğim şey, hala oynuyorum, alıyorum
İ letişim             Kuvvetli olmalı

DAHA İYİSİ NASIL OLUR?

+Mimarlık / endüstri ürünleri tasarımı eğitimi
Eğitimin uygulamalı olması lazım. Teorik kısmı olduğu kadar pratik kısmı da önemli hatta belki daha da önemli. Eğitimin alındığı ve mesleğin uygulandığı coğrafyanın eğitiminizle çok alakası var. Örneğin Avrupa’da çok daha konsept bir eğitim anlayışı üzerinde ilerlerken, burada eğitim daha statik...

Eğitimi tamamladıktan sonra ise sudan çıkmış balığa döndüğünüz bir durumla karşı karşıya kalıyorsunuz ve yine coğrafya devreye giriyor. İtalya’da bir demir ustasına projenizi daha entelektüel bir dille anlatırken, burada daha Anadolulu, daha esnaf dilinde ilerliyorsunuz. Bu daha kötü anlamında söylemiyorum. Bunun artısı gönül bağı kuruyorsunuz. O usta işi daha severek, belki daha aşkla yapıyor. Ama tatbik etme aşamasında yine eğitim devreye giriyor. Bu büyük bir sarmal.

Ben endüstri ürünleri tasarımcısıyım ve sektör olarak baktığınızda Türkiye’de çalışabileceğim belki 5 firma vardır. Bu sıkıntılı bir durum. Eğitimin mutlaka tatbike edilen bir eğitim olması lazım. İsveç’te master yaparken bir kamyon sürücü koltuğu tasarlamamız gerekiyordu. Volvo ile işbirliği içinde okulun atölyesine kamyonu getirdiler. O kamyon yaklaşık 2 ay orada kaldı. Tüm öğrenciler içine girip çıkıp, koltuğa oturup, direksiyonu çevirip nereyi görüyorum, nereyi görmüyorum, neye ihtiyacım var diye bakıp tasarımlarını yaptılar. Bu çok önemli ve çok olması gereken bir şey.

Bir diğer konu da maliyet. İşin maliyetini bilmeden tasarım yapmanın güncelliği yok. Tabii ki sadece fikir sattığında çok konsept bir tasarım olabilir ama o ayrı. Bir diğer husus da maliyet bilmeden bir ofis yönetmek mümkün değil. Bence mimarlık ya da tasarım eğitiminde dünya görüşünü değiştirecek bir ekonomi eğitimi, iletişim, psikoloji, sosyoloji gibi eğitimlerin olması lazım. Düşünün iç  mimarsınız ve bir cafe tasarlıyorsunuz. Sizin grafik tasarım da bilmeniz lazım, o restoranın nasıl işlediğini de bilmeniz lazım, sosyal bir bilginizin de olması lazım. Bir kebapçı ile bir İtalyan restoranının işleyişi farklı, ya da Kağıthane’deki bir restoran ile Nişantaşı’ndaki bir restoranın işleyişi de farklı. Vakit ya da maddi açıdan buralarda vakit geçiremeyebilirsiniz ama mutlaka bunları gözlemliyor olmanız lazım.

+Kent
Optimum bir mimarlık anlayışına ihtiyacımız var.  Başına buyruk hareket etmekten vazgeçmemiz lazım. Kötü yönetiyor, kötü işliyor, çok da tahrip ediyoruz ve bunların geri dönüşü yok. Her felakette, her yeni doğal afette neden olduğunu düşünüyoruz ama bir öncekinde de biz bu hatayı yapmıştık demiyoruz. Optimum bir mimarlık, optimum bir tasarım ve optimum bir hız anlayışı olmalı. Herkes her yere çok hızlı yetişmek zorunda değil, bunu optimize etmek lazım ki orda da yine eğitime bağlanıyorsunuz. Her şeyin başı eğitim.

+ İç Mimari
İç mimarinin daha iyisi; insanları daha iyi anlayarak, hayatlarına daha çok dokunmaya çalışarak olur. Tabi karşılığında iş yaptığınız insanların da size ve yaptığınız işe saygı duyuyor olması lazım. Bir de zaman olması lazım. Maddiyat bir şekilde çözülür. Zaman satın alamadığımız tek şey, o nedenle kimsenin zamanını boşa harcamamak gerekiyor. Zamanı doğru kullandığımızda iç mimari de doğru yerlere geliyor. Bizim projelerimizde yaşadığımız en büyük problem zamansızlık. Bazı detayları atlama ya da istediğimiz gibi yapamama, maliyetleri yanlış hesaplama hep zamansızlıktan oluyor. Bir de sosyolojik duygular çok önemli. Bu coğrafya harmanlayabileceğimiz çok fazla değeri barındırıyor. Avrupa’ya yakınsınız, Ortadoğu’ya yakınsınız. Bunları iyi kullanıp avantaja çevirmek gerekiyor.

+Teknoloji
Bu teknoloji hızı beni korkutuyor. Evet kullanıyoruz, evet gerekli ama benim iç mimari tasarıma çok da entegre etmek istemediğim bir şey. Teknoloji çok hızlı ortaya çıkıyor ve değişiyor. İlgiliyi bulmak, öğrenmek, kullanmak derken yenisi geliyor. Maliyet anlamında da külfet oluyor. Ama tabii ki dahil etmemiz gereken yerlerde ediyoruz. Orda da yine optimum değerlerin olması lazım. Perdeler otomatik açılsın tamam da ışığı da kalkıp açalım. Öbür türlüsü çok tembelliğe itiyor ve bu projeyi de etkiliyor.  Dinamik mekanlardan uzaklaşıp yayılmacı karakterlerin seveceği mekanlara evriliyor tasarımlar.

+Sürdürülebilirlik
Coğrafya olarak çok elverişliyiz. Suyu güneşi kullanmamız gerekiyor. Binaların sadece Leed sertifikası diye değil her anlamda duyarlı, kendi elektriğini üretebilir, depolayabilir olmaları gerekiyor. İşin uzmanı değilim ama burada da tabii maliyetler devreye giriyor. Bizim alanımızda da mümkün olduğu kadar doğal malzemelerle ilerliyoruz, ağaç, mermer gibi kimyasalın karışmadığı ya da koruyucu yüzey olarak karıştığı malzemelere yöneliyoruz.

KİŞİSEL...


+Ne okuyorsun
Soner Yalçın’ın Saklı Seçilmişler kitabına başladım ama ilerlemedi bıraktım. Çok fazla şey okumuyorum. Okuduğumda da çok politik şeyler okuyorum ve bunun farkındalığımı fazla arttırdığını gördüm. Sonuç da tatsız oluyor. Bu nedenle biraz kendimi kapattım 2 aydır.

+Ne dinliyorsun
Old school müzikleri seviyorum. Fransızca, İspanyolca eskiler ve akustik caz dinliyorum.

+Ne izliyorsun
Bu aralar El Chapo izliyorum. Narcos’dan sonra ona başladık ama o da bitiyor. Pek film izlemiyorum, genellikle Netflix...

+Hobilerin
Spora çok vakit ayırıyorum ve tüm stresimi orda atıyorum. Politik görüşlerimle ilgili, politika ve ekonominin iç içe olduğu makaleler okuyorum. Lego yapmayı çok seviyorum. Bir de ufak bir terasım var, bahçeyle uğraşıyorum ve arkadaşlarımla vakit geçiriyorum.

+Hayattaki olmazsa olmazın
Doğruluk ve görgü. Bu ikisinin olmadığı yerde duramıyorum.

+Mesleğin yenilerine vereceğin 3 tavsiye
Araştırıcı olmak, çok önemli buluyorum. Sebat etmek, hiç bir şey bir günde olmuyor. Ve mutlaka rasyonel olmak. Rasyonellik iş takibinde önünüze çıkıyor. Rasyonel olduğunuzda neden-sonuç ilişkilerini çok iyi değerlendirebiliyorsunuz.

DİĞER RÖPORTAJLAR