X


image banner

M imar        Sistem kurucu. Mevzu bahis proje ister bir yapı olsun ister bir restoran ya da bir program, asıl yaratıcıdan, işin mutfağındaki gizli beyinden “projenin mimarı” olarak bahsedilmesi tesadüf değil. Mimarlığın sistem kuruculuğu da buradan geliyor.
E kol           Bilgi birikimi, kültürün ve değerin geleceğe taşınması.
L ondra      Bazı şehirler, gerçek kimliğini ve ruhunu, coğrafi yapısından ya da konumundan değil insanlarından alır. Londra da öyle. Dünyada karşısına çıkabilecek en ilginç, vizyoner ve yaratıcı akılların toplanma kampı gibi. Londra’yı Londra yapan da bu insanların bir araya geldiğinde ortaya çıkardıkları kolektif enerji.
İ şlev            Fayda. Fikriniz ne kadar orijinal, yenilikçi ve çağın ötesinde olursa olsun, topluma fayda sağlamadıkça ve “neden olmalı” sorusuna net bir yanıt veremedikçe, her zaman üzerinde bir soru işareti taşır.
K ule           İki türlü bakılabilir kulelere. Neden farklı kule tipolojileri yapılıyor diye bakıldığında bir yandan da teknik fonksiyonu olan diğer yanda rantı simgeleyen kuleler görüyoruz… Biri kapitalizm, diğeri ise teknolojik olarak ihtiyaç duyulan yapılar…
E mek           Bireyle, düşünmekle, üretmekle faydayla ve gelecekle ilişkili… Bunları yan yana koyduğunda değeri oluşuyor.

A yna            Tek başınayken kendinle ilgili göremediklerini, başkalarının sayesinde        keşfetmek: Yüzleşmek ve özeleştiri. Bir ekip çalışmasının olmazsa olmazı.
L af                Gereksiz süsten arınmış duru bir söz, yani lafın en öz, açık ve net haliyle kullanılması, sadece mimarlıkta değil, hayatın her alanında sağlıklı ve yapıcı bir iletişim için değişmez birinci kural.
T ecrübe        Yapmakla ama en önemlisi hata ile ilişkili. Hatalardan öğrenmeye inanıyorum ama aynı hata ikinciye tekrar etmemeli. Yeni hatalar yapılmalı çünkü öğreten bu.
I ssızlık         Bilgiye meraklı ekipler, sürekli bir durumu çözmeye çalıştığından ıssızlıkla karşı karşıya kalabiliyorlar.  Öğrenmeye ve gelişmeye olan tutku insanı tekilliğe ve ıssızlığa itebilir zaman zaman. Sağlıklı bir üretim için de esastır aslında o ıssızlık.  İçe dönüşü ve sonsuzluğu barındırır içinde çünkü.
N adide          Biricik, değerli, eşsiz, heyecan uyandıran, korunması değer verilmesi gereken… 
I şık                Ümit, yaşam, gelecek… Sonsuzluk var ışıkta, bilmediğin bir gelecek var, korkmadığın ve yüzleştiğin bir gelecek…
Ş aka               Şaka gerçektir. Gerçekle olan bir oyun saklı şakada ve şaka zeka gerektirir.
I srar               Gelişim ve değişim karşısında olabildiği kadar esnek dururken, zorlukların ve engellerin karşısında ısrarla çözüm odaklı düşünmek, değerlerinde ve inandıklarında ısrarcı olmak.
K ütüphane     Bilginin, geçmişin, geleceğin ve insanlığın hazinesi.

+Tasarımlarınızı (mekân veya obje) anlatan kelimeler...
MAA projeleri ve tasarımları için sıklıkla tekrarlananları özetleyebilirim: Futuristik, inovatif, özgün, organik, sürekli, akışkan, çağdaş, parametrik (çok alt bir başlık ama tasarımlarımız için kullanılıyor), ilham verici...

+En çok sizi yansıtan yapınız hangisi ve neden?
Kule kendi başına da iyi bir örnek, söylemeye ve yapmaya çalıştıkları ile... Bir serüvendeyim ve mimarlıktaki düşünce ve üretim dünyasında olgunlaşıyorum. Özünde gerçekten doğa, mimarlık, teknoloji arasında bağ kurabilen projeler yapmaktan çok heyecan duyuyorum. Bu kule olur, müze olur, hatta konut olur fark etmez ama bu 3’lü söyleme cevap verebiliyor olması benim için önemli. Bunu nasıl yapar; yaşadığı döneme doğa bağlamında cevap verebilir, teknolojiyi kullanarak doğa ile mimarlık arasında olması gereken bağları yaratabilir, yeri gelir yeni malzemeler fikren de olsa geliştirilebilir... Özünde bu 3’lü diyagram ise bu 3’ünü birbirine bağlayan projeler oluşturmak benim için önemli Kule de bu anlamda gözbebeğimiz çünkü çok şey demeye çalışıyoruz. Gelecek düşüncelerimizi ona göre şekillendirebiliriz diye.

+İyi mimarlık için olmazsa olmazlarınız neler?
Her mimari proje bir problemin cevabıdır. Bence iyi mimarlık; bu problemlere günün koşullarında kullanıcı, ihtiyaç vs en olabilir cevabı üretmek ama bunu yaparken doğayı, insanlığın geleceğini de unutmamak demek... Yeri geldiğinde iş vereni eğitebilen proje olması, sadece verileni ezbere alıp mekânsal formüllerin ötesinde bir şey demesi, bir şeyi değiştirmesi...  Bunlara dokunabiliyorsa bu iyi bir projedir. Ben yapıların sadece yapıldığı andan sonraki değil yapılma süreçlerine de çok önem veriyorum. İyi proje bu süreçlerin hepsinde var olmayı başarabiliyorsa iyi projedir.

+Farklı disiplinler mimarlığınıza nasıl dahil oluyor?
Inter disipliner yaklaşıma inanarak iş yapıyoruz. İşin başında sadece mimari projeyi biz yaparız değil, gerekli tüm disiplinlerden oluşan bir listesi oluşturuyoruz ve bizimle birlikte şu ekiplerin olması gerekir diyoruz.

Diğer yandan ekip olarak günlük yaşantımızda esinlendiğimiz kişiler oluyor. Onlardan sürekli besleniyoruz. Yeri geliyor sanatçıları, bilim adamlarını, teknoloji uzmanlarını ofisimize davet ediyor, MAA Club adı altında bize bir konuşma-sunum yapıyorlar. Çok besleyici bir süreç oluyor. Özellikle mimari ya da başka teknik bir projeyi değil hobilerini, meraklarını, araştırma alanlarını paylaşmalarını rica ediyoruz bu sohbetlerde. Çünkü bunların hepsi mimari projeye veri olarak giriyor ve bu inter disipliner bilgilerin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle eğitimde de değişiklik gerekiyor. Ayrışma olmaması lazım, çünkü ayrışma kabuk içinde kalmasına neden oluyor, sınırlar arasında bırakıyor kişileri...

+Müşteri istekleri tasarımlarınızı ne kadar etkiliyor?
En başta işveren taleplerini çok iyi dinliyor, anlamaya çalışıp ve talep doğrultusunda araştırma yapıyoruz. Sürekli araştırıyoruz. Aynı tipolojide işler yapsak da her seferinde yenilikleri araştırmak gerekiyor. Bence müşteriyi iyi dinlemek, sonra vizyoner katma değer katacak mimari öneriler geliştirmek önemli. 

+Neyle hatırlanmak istersiniz?
İnsanlığımla…Projeleri ilham verici ve vizyonerdi ama egosu çok yüksek, çok kaprisliydi demesinler mesela. Bana kariyerimde çok katkısı olmuştu, diyebilsinler isterim... Bana gelen tüm taleplere, destek ihtiyaçlarına atlamadan elimden geldiğince cevap veriyorum. Günümüzdeki hayırseverliğin (iletişim ağı) network paylaşımı olduğunu düşünüyorum.

KİŞİSEL...

+Ne okuyorsun
Harari’nin 21.Yüzyıl için 21 Ders’ini ve Amin Maalouf’un Beatrice’den Sonra Birinci Yüzyıl kitabını okuyorum. Bir yandan da mimar Louis Khan’ın öğrencilerine yazdığı bir metni çeviriyorum.

+Ne dinliyorsun
Her şeyden biraz. Yeter ki ritmi iyi gelsin.

+Ne izliyorsun
Dizi... Netflix kurbanlarından biriyim. Ciddi bağımlılık durumundayız. Casa de Papel ve Dark yeni sezonlarını izliyoruz.

+Hobilerin
Çizim, akrilik tablo, dijital dünyada 3 boyutlu objeler tasarlamak... Hobilerimi yavaş yavaş Mimmel dediğimiz tarafta ilerletiyorum. Ahşap oymak hobimdir. Bizim ofisteki lab’i de hobi odası olarak görüyorum.

+Hayattaki olmazsa olmazın
Ailem... Kardeşim Melih Altınışık’ın hayatımdaki yeri ve önemi büyük.  MAA’nın bugün geldiği noktada en az benim kadar emeği vardır.  İnşaat Mühendisliği eğitimi üzerine MBA yaptı; hem MAA hem Mimmel’in ‘iş geliştirme’ kısmını yönetiyor.

Ailemin hayata bakışı ve olayları daha pozitif bir tavırla karşılaması en büyük şansım oldu. Başına kötü bir durum gelse dahi pozitif tarafından bakılır bizde. Hemen ayağa kaldırırlar seni ve yola devam ettirirler. Hayatta çözülemeyecek bir durumun olmadığına, doğru çözümün sende saklı olduğuna inanırlar. Seni de buna inandırırlar.

Babaannem rahmetli Vasfiye Altınışık benim için çok değerliydi, hayatım boyunca mentorluk yaptı. Hep derdi: “Ağzından çıkan her söz bir gün gerçek olur. Kelimelerin bir kıymeti var, değerini bilerek konuş” Hayattaki mottolarımdan birinin “imkânsızı imkanlı kıl” olması, tesadüf olmamalı!

+Mesleğinin yenilerine vereceğin 3 tavsiye – fikir
Araştır, üret ve diğer araştıran-üreten kişilerle sürekli iletişimde kal. Hepimizin kendine sürekli hatırlatması gereken bir cümle: ‘Bilgi Gücü’ her şeyin üstündedir. Sonsuz bir iştahla araştıran, ekip çalışmasına kalpten inanan, farklı disiplinlerle entegre çalışmaktan çekinmeyen, geleceğin kompleks sorunlarını bugünden kendisine dert edinen, enerji kaynaklarını en iyi kullanan her mimar ve tasarımcının önü her zaman açıktır.

DİĞER RÖPORTAJLAR