X


image banner

KELİMELERİN PEŞİNDE...

Ş ans               Hayat
E go                 İnsan doğası
B eyaz             Siyah
N itelik             Nicelik
mek              Ödül
odern           Mimari

B ugün            Şans
U fuk               Ortaokul arkadaşım
ayal             Gerçek
A ile                Değer
R enk              Dans
A şk                Şart

DAHA İYİSİ NASIL OLUR?

+Mimarlık  egitimi
Eğitimin kesinlikle uygulamalı olması gerekir. Yılın 6 ayı okuyup 6 ayı mimarlik ofislerinde calışmalı öğrenciler. Mezun olmadan önce, dünyada mimaride önde gelen en az 6 şehri görmeleri ve bunun için devlet tarafından gerekli fon desteğinin yapılması gerekmektedir. Çünkü yeterli kültür ve birikime sahip olmadan sahaya çıkan genç mimarlar hem kendilerine hem de kendilerine emanet olan şehirlere yeteri kadar sahip çıkamıyorlar.

+Kent
Şu an  yaşamın kendisini oluşturan, ancak memleketim tarafından beton yığınlarına dönmüş, kısırlaşmış sokaklar silsilesi.... m2 ye düşen insan sayısı azaltılmalı ve kesinlikle göç engellenmeli ya da sert kriterler belirlenmeli. Ülkenin içinde kentlerin dengesizliği halkların eşitsizliğini getiriyor ki bu da hepimizin yaşam kalitesini etkiliyor. Yaşamak yerine savaş veriyoruz.

+Mimari / İç Mimari
Nasıl daha iyi olur sorusuna bir Türk olarak yanıt vermem gerekirse, kesinlikle eğitim kriterlerinin değişmesi gerekir derim. Özellikle Şehir plancıları ve belediyelerin 50-100 yıl ilerisini düşünüp planlama yaptıktan sonra hiç bir şart altında değişmemesi gerekir. Dünyadaki bütün akıllı şehirlere baktığımızda, mimarilerinin gelişmesi ile kent kültürünün gelişmesi aynı hızda seyretmiştir. Bizim ülkemizde coğu mimar, işverenlerle birlik olup rant ve ekmek kavgasına düştüğü için, mesleki sorumluluklarını bir yana bırakıp benden sonrası tufan demeleri nasıl engellenir onu düşünmek gerekir. Memleketin her mesleğinde aynı deformasyon olduğu sürece elitist bir tavır içinde bulunmak ve mimarları ayırmak traji-komiktir.

+Teknoloji
Teknoloji kesinlikle yavaşlamalıdır. Bu hızla devam ettiği sürece insanlığın sonu tahmin ettiğimizden hızlı gelecek ve insan ölçeğinden uzaklaşmış olacağız. İçinde ruh barınmadığı sürece teknoloji mutsuzluk getirecek. Buna Yuval Noah Harari, ‘Dijital diktatörlük çağı’ demiş.

+Sürdürülebilirlik
Kaynakları fütursuzca kullandığımız sürece sürdürülebilirlik sadece mimarlık yarışmalarında ön şart olarak kalacak.

Nasıl iyileşir? Üç kuşaktan başlayarak eğitimle iyileşir. Tüm dünyada algıyı değiştirmek mümkün mü? Benim gibi hayalperest ve hayallerini gerçekleştirmiş bir insan için mümkün:)

KİŞİSEL...

+Ne okuyorsun?
Buna bir paragraf yanıt yazabilirim:) Çünkü aynı anda 3-5 kitap okuyorum.  Özellikle yaz aylarında Idefix’ten toplu siparişler geçiyorum ve kitap okumadan uyuyamıyorum. Şu anda Oya Baydar’ın Sıcak Külleri Kaldı; Yağın Anatomisi ve Pastoral Amerika kitaplarını okuyorum.

+Ne dinliyorsun?
Emeli Sande

+Ne izliyorsun?
Casa Del Papel

+Hobilerin?
Bronz heykel yapıyorum. Şu sıralar en büyük keyfim o. Bir de yelken yapıyoruz ailecek. Bize verilen vaktin kıymetini bilmek lazım, hızlı geçiyor…

+Hayattaki olmazsa olmazın?
Ailem.

+Mesleğin yenilerine vereceğin 3 tavsiye nedir?
Çok gezsinler, çok gezsinler, çok gezsinler…

DİĞER RÖPORTAJLAR