X


image banner

S akura       Hayatın yeniden başlangıcı
E şik            Karar
M ekan        Yolculuk
A lışkanlık   Konfor Alanı

Y üksek        Oğlum Doruk
A ile              Sevgi
Z or               Mücadele
I ssız             Sükunet
C esaret        Hedef
I şık               Umut

+Tasarladığınız mekanları anlatan kelimeler...
Huzurlu – Zarif – Yalın  -  Doğadan izler taşıyan – Hikayesi Olan - Sanata Dokunan – Bulunduğu Mekana Özel – İşlevsel
+En çok sizi yansıtan yapınız hangisi?
Aslında tasarladığımız her proje benim ve ekip arkadaşlarımın bir parçası. Hepimizin tecrübesi, hayalleri ve emekleriyle yoğrulmuş bir bütün. Ancak müşteri telep ve beklentilerini bir yana koyup bağımsız bir gözle baktığımızda beni en çok yansıtan, kendimi özgürce ifade edebildiğim proje  “Sakura Mimarlık Ofisi”. İçerisindeki renklerden  malzemelere, aksesuarından çiçeğine kadar benim ruhumu yansıtıyor.
+İyi mimarlık için olmazsa olmazınız nedir?
Tasarım gözüyle baktığınızda “ilham” çok önemli bir kavram. Konsept dediğimiz kurgu ilham ile başlıyor aslında. Projeyi teknik açıdan ele aldığımızda ise işlev ve  estetiğin doğru kurgulanması. Ticari mekanların hizmet ettiği sektörden konumuna, özel konutların içinde yaşayan insanların gündelik yaşamlarından hobilerine  kadar her detay analiz gerektiriyor. Çok şık tasarlanmış bir restoranın mutfağı doğru çalışmıyorsa o proje bitmemiş oluyor. Ancak ofisin içerisine yerleştirdiğiniz bir tablo çalışanları motive ediyorsa  tasarımınız o noktada olumlu etkisini gösteriyor.

+Farklı disiplinler mimarlığınıza nasıl dahil oluyor?
Farklı disiplinler projeyi tamamlayan bir bütünün parçaları. Akustik, statik, peyzaj, sanat… hepsinin uzmanlık alanları ve değerler ayrı. Dolayısıyla her proje bizler için yeni bir heyecan ve öğrenim süreci. Bu süreçte ekipleri doğru koordine etmek ve kurguyu planlamak da mimarların görevi ve tasarıma kattıkları aslında.+Müşteri istekleri tasarımlarınızı ne kadar etkiliyor?
Bana göre müşteri istekleri projenin hedef noktası.Günün sonunda proje müşterinin kullanım amacına ve yaşam konforuna göre kurgulanıyor. Ancak bu süreçteki mesleki bilgi birikimimiz, bakış açımız  ve  araştırmalarımız en önemli anahtarlarımız. Kelimelerle ifade edemediklerini tasarım aşamasında görüp  şaşırtmak, alışkanlıkları yüzünden farkedemedikleri teknik hataları bilimsel yollarla anlatmak , gündelik hayatta yaptıkları hareketlerin psikolojik etkilerini fark ettirmek müşterinin tasarıma  olan inancını arttırırken bize de onların memnuniyetinin keyfini veriyor.
+Neyle hatırlanmak istersiniz?
Kesinlikle insanlığım ve insan ilişkilerim ile. Hem mesleğime hem de hayatımın her noktasına dokunuyor sevmek. Yaptığınız işi, çalıştığınız insanları, vakit geçirdiğiniz mekanları. Yıllar sonra,  yaptığı her işe sevgisini katardı desinler istiyorum..

KİŞİSEL...
+Ne okuyorsun

Mevlana Celaleddin Rumi’nin Mesnevi’sine yeni başladım. Biraz ağır gidiyor sindire sindire okumak istiyorum. Eş zamanlı Yuval Noah Harari’nin 21.Yüzyıl için 21 Ders Kitabını okuyorum.

+Ne dinliyorsun
Kulağıma iyi giren, ruh halime göre sakinleştiren ya da eğlendiren müzikleri tercih ediyorum.

+Ne izliyorsun
En son Netflix’de Atiye dizisini izledim. Ayrıca National Geographic belgesellerini  çocuklar ile heyecanla izliyoruz.

+Hobilerin
Nerede olursam olayım kitap okumak. Yolculukta, tatilde, evde her zaman yanımda bir kitabım vardır. Kişisel gelişim konularına çok meraklıyım bu konuda workshop ve seminerlere katılmayı çok seviyorum. Çocuklarımız ile ailecek gittiğimiz seyahatlar en çok  keyif aldığım anlar. Onlarla birlikte yeni yerler keşfetmek, onların heyecanına ortak olmak beni çok mutlu ediyor.

+Hayattaki olmazsa olmazın
Tabii ki öncelikle çocuklarım ve ailem. Onların sevgisi beni her konuda motive ediyor. Huzurlu ve sağlıklı bir ortamda bulunmak da benim için çok önemli. Stresli ve agresif ortamlar ve bu yapıdaki insanlar beni rahatsız ediyor. Zamanla bu süreçleri yönetmeyi öğrensenizde özünüze döndüğünüzde uzaklaşma isteğinden kurtulamıyorsunuz.

+Mesleğinin yenilerine vereceğin 3 tavsiye – fikir
Hedeflerini doğru belirlemek ve bu noktada çok çalışmak. Mesleğimizin bir çok alanı var; şantiye, tasarım, proje, pazarlama ..vb. Bu alanlardan birinde mi uzmanlaşacaklar yoksa hepsinden tecrübe edinip kendi şirketlerini mi yönetecekler? Günün sonunda kendi işlerini yapacaklarsa mutlaka işletme öğrensinler ve ne yaparlarsa yapsınlar öğrenmeye hevesli olsunlar.

DİĞER RÖPORTAJLAR